Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Młodym być

Centralne obchody Święta Policji to zawsze najlepszy moment na uroczyste nominacje, awanse i szczególne podziękowania. To również wyjątkowy czas dla nowo przyjętych policjantów, którzy w tak podniosłej scenerii składają uroczyste ślubowanie i rozpoczynają przygodę z policyjnym mundurem.

Młodzi funkcjonariusze mają swoje oczekiwania i wyobrażenia, ale też niepokój, czy podołają nowym wyzwaniom, obowiązkom i odpowiedzialności. Przyglądając się młodym, wysportowanym i mocno zdyscyplinowanym funkcjonariuszom Policji podczas próby do ceremonii ślubowania policjantów z garnizonu stołecznego, poprosiliśmy o krótką rozmowę 22-letnią post. Weronikę Pływaczewską z KPP w Starych Babicach. Wybór z około trzydziestu ślubujących policjantów był sprawiedliwy, bo zupełnie przypadkowy. Ale już nie przypadkowo młoda policjantka wybrała naszą formację. Policyjny mundur był jej marzeniem, które konsekwentnie realizowała, wybierając klasę mundurową LO w Piastowie. Gdy pytam, dlaczego zdecydowała się na służbę policyjną, a nie wojskową, Weronika odpowiada: „Zawsze myślałam o Policji, nie o wojsku. W Policji jest więcej perspektyw rozwoju i możliwości pomagania innym”. Weronika najpierw myślała o służbie kryminalnej, ale teraz bardziej ciągnie ją do służby w ruchu drogowym. Poza obowiązkami służbowymi studiuje trzeci rok zarządzania o specjalizacji: logistyka.

W decyzji o wyborze Policji jako drogi na życie wspierają młodą policjantkę rodzice. Znajomi również, choć na początku nie kryli zdziwienia i mówili, że to bardzo trudna praca.

– Mam pełną świadomość, że to dopiero początek i wiele jeszcze trudnych chwil przede mną, ale jestem osobą bardzo konsekwentną, która jak sobie wyznaczy jakiś cel, to musi go zrealizować. Wiem też, że chcąc służyć w drogówce, muszę sobie wyrobić stalowe nerwy i mocną psychikę, szczególnie gdy będę przyjeżdżać na miejsce zdarzenia drogowego – mówi post. Weronika Pływaczewska, która składała rotę ślubowania w Belwederze. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek pogratulowała wszystkim wstępującym do służby policjantom słowami: „Świadomy wybór munduru policjanta to jest wielka rzecz. Ta rota waszej przysięgi zawiera piękne i jakże prawdziwe słowa.

I wtedy, kiedy będą trudne sytuacje, a takie na pewno będą się zdarzały, bardzo was proszę, żebyście przypominali sobie, po co ten mundur włożyliście. To właśnie wy chronicie słabszych, pilnujecie porządku publicznego, czyli bezpieczeństwa nas wszystkich i walczycie ze złem”.

Izabela Pajdała

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję (…)” – każdy policjant pamięta dzień, w którym wypowiadał te słowa

zdj. autor, Jacek Herok