Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Od redakcji

Zastanawialiście się kiedykolwiek, Drodzy Czytelnicy, skąd wzięło się określenie „glina”? O dziwo, w redakcji też nikt nie umiał odpowiedzieć na to pytanie, więc zadanie rozwiązania zagadki otrzymała nasza specjalistka od historii – Iza Pajdała. Trop zaprowadził ją daleko w przeszłość, aż do ks. Józefa Poniatowskiego, który… Zresztą przeczytajcie sami jej artykuł, którego tytuł widnieje na naszej okładce: „Liczę na ciebie, Glino”.

Listopad to miesiąc wspomnień o tych, którzy odeszli, więc i u nas nie mogło zabraknąć materiałów o opiece nad grobami dawnych policjantów, czy też opisu przedwojennegośledztwa i pogoni za niebezpiecznym, nieobliczalnym zabójcą. Wielkimi krokami nadchodzi też zima, podczas której góry rozpalają wyobraźnię niejednego z nas. Dlatego zajrzeliśmy do Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie trwają przygotowania do sezonu, w którym ważną rolę odgrywają policjanci dbający wspólnie ze strażą parkową o bezpieczeństwo turystów.

Redaktor Andrzej Chyliński przyjrzał się z kolei testom najnowszych kamizelek przeciwuderzeniowych OPP-4/K, które wkrótce powinny wejść do powszechnego użycia. W tym numerze znalazły się aż dwa poradniki prawnicze, oba ważne i na czasie – jeden dotyczy nowej procedury uzyskiwania nawiązki, a drugi – podstaw prawnych obowiązku noszenia maseczek ochronnych w dobie pandemii. Poza tym tradycyjnie już materiały o policjantach, którzy zasłużyli się w służbie, pomagając innym lub ratując ludzkie życie.

Za miesiąc czeka naszych Czytelników niespodzianka. Wprowadzimy pewne zmiany, o które wielu z Was prosiło już dawno. Ale to dopiero w grudniu. Na razie zapraszam do lektury bieżącego numeru – warto!

Redaktor naczelny

insp. dr Mariusz Ciarka