– Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to bardzo ważny temat. Policjanci ruchu drogowego prowadzą działania, w których m.in. zachęcają pieszych, tych małych i dużych, poruszających się po drodze po zmierzchu w obszarze zabudowanym i niezabudowanym do noszenia elementów odblaskowych jako stałego elementu ubioru, plecaka lub tornistra – mówił insp. Zbigniew Sudoł, dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP podczas wręczania nagród laureatom konkursu literackiego dla klas I–III szkół podstawowych „Rymowanka – Zachęcanka”.
Świeć Przykładem – Noś odblaski!
1 października 2019 r. w Biurze Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP było gwarno, wesoło i bezpiecznie. Zaproszeni na galę drugoklasiści z warszawskiej Szkoły Podstawowej Sportowej nr 272 przyszli w kamizelkach odblaskowych. Ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Biuro Ruchu Drogowego KGP miał na celu promowanie idei noszenia odblasków jako stałego elementu ubioru, plecaka lub tornistra wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszających się po drodze w obszarze zabudowanym i niezabudowanym. Udział w konkursie miał również zaangażować dzieci w ciekawą formę wychowania komunikacyjnego, a przez możliwość rywalizacji zaktywizować je do poszerzania wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od 6 maja do 12 lipca 2019 roku szkoły zainteresowane udziałem w konkursie przesyłały do komend wojewódzkich Policji oraz komendy stołecznej prace konkursowe. Łącznie wpłynęło 1545 prac wykonanych przez dzieci z klas I–III szkół podstawowych. Jury w trzecim etapie konkursu wyłoniło czworo zwycięzców spośród 85 finalistów.
ODBLASKOWA GALA
Laureatów konkursu, uczniów, dyrektorów szkół, opiekunów i zaproszonych gości w imieniu Komendanta Głównego Policji przywitał insp. Zdzisław Sudoł, dyrektor BRD KGP.
– W imieniu swoim i policjantów ruchu drogowego proszę Was, abyście chętnie nosili odblaski i pomagali nam przekonywać do ich noszenia wszystkich dorosłych. Gratuluję talentu i cieszę się, że zechcieliście zabrać głos w tak ważnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówił dyrektor.
Podczas gali młodzi i starsi uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacją najlepszych rymowanek połączonych z propozycjami plastycznymi nadesłanymi na konkurs na symbol „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków” w 2019 roku. Każdy z uczestników otrzymał również publikację zawierającą wyróżnione prace, które wpłynęły na konkurs literacki dla uczniów klas I–III szkół podstawowych pn. „Rymowanka – Zachęcanka”, promujący „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków” w 2020 roku oraz ideę używania elementów odblaskowych. Zwyciężczyni Julia Polanowska w wypowiedzi dla miesięcznika Policja 997 podkreśliła, że odblaski ma zawsze na rowerze, plecaku i kurtce.
Po uroczystości policjanci opowiadali dzieciom o bezpieczeństwie oraz pokazywali policyjny sprzęt, który używany jest w codziennej służbie. Olbrzymim powodzeniem cieszył się pokaz umiejętności psa służbowego, pokaz pracy technika kryminalistyki i CPKP „BOA”.
EWA DĘBOWSKA, IZABELA PAJDAŁA
zdj. Izabela Pajdała
NAGRODZONE I WYRÓŻNIONE RYMOWANKI
I miejsce
Bądź widoczny w dzień i w nocy!
Odblask to są takie oczy,
dzięki którym kierujący
nie potrąci cię niechcący.
/Julia Polanowska/
Wyróżnione rymowanki – zachęcanki
Odblaski nosić ważna sprawa
bezpieczeństwo to podstawa!
Rano, wieczór czy o świcie
Noszę w trosce o swe życie.
/Daniel Oszurko/
Kamizelki czy też paski
Nowoczesne to odblaski
Mogą życie uratować
Tylko trzeba je stosować!
/Szymon Zyśk/
Kiedy idę gdzieś po zmroku,
Zawsze odblask mam przy boku,
Chcę widoczna być z daleka,
Przecież mama na mnie czeka.
/Iga Maciorowski/
LAUREACI
Prace konkursowe (w trzecim etapie) oceniali pracownicy Biura Ruchu Drogowego KGP i Biura Komunikacji Społecznej KGP.
I miejsce:
JULIA POLANOWSKA ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zawierciu, województwo śląskie. Laureatka w nagrodę otrzymała rower, opaskę sportową/smartwatch, głośnik bezprzewodowy, elementy odblaskowe oraz gadżety z logo Policji.
Wyróżnienia odebrali:
IGA MACIOROWSKI ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, województwo podlaskie
SZYMON ZYŚK ze Szkoły Podstawowej w Rozogach, województwo warmińsko-mazurskie
DANIEL OSZURKO ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie, województwo dolnośląskie.
Specjalne wyróżnienie od dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP insp. dr hab. Iwony Klonowskiej odebrała IGA MACIOROWSKI (na zdjęciu obok).