Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Huzarzy wrócili do Kuligowa

Już po raz drugi w pobliżu Skansenu Kultury Ludowej i Ziemiańskiej w Kuligowie nad Bugiem odbyła się historyczna rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r. W inscenizacji 9 września br. odtwarzane były epizody, w których brali udział funkcjonariusze Policji Państwowej, będący w szeregach szwadronu policji konnej zwanej huzarami śmierci.

Podczas tegorocznej inscenizacji pt. „Huzarzy w Kuligowie – Policjanci w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r.” rekonstruktorzy odtworzyli m.in. szarżę Polaków na oddziały bolszewików. Przed rozpoczęciem inscenizacji odprawiono mszę, a następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą udział polskich policjantów w walkach 1920 r. Rekonstrukcji towarzyszył festyn rodzinny, przygotowany m.in. przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP oraz Komendę Stołeczną Policji. Swoje stoisko promocyjne miało także Biuro Komunikacji Społecznej KGP.

Policja dla przybyłych przygotowała bardzo ciekawą i obszerną propozycję. Można było zobaczyć m.in. łódź patrolową, radiowóz policyjny, miasteczko ruchu drogowego, posterunek mobilny, a także dynamiczny pokaz z użyciem śmigłowca w wykonaniu policjantów BOA KGP. Podczas pikniku goście mogli zapoznać się z wystawą „Policja Państwowa 1919–1939”, przygotowaną przez BHiTP KGP,  obejrzeć mundury i wyposażenie polskich policjantów z okresu międzywojennego. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko poświęcone tematyce pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez KSP. Uczestnicy festynu, ćwicząc na fantomie, dowiedzieli się, jak powinny przebiegać czynności związane  z ratowaniem życia.

Na stoisku BKS KGP zainteresowaniem cieszyły się miesięcznik „Policja 997” oraz stworzone z myślą o najmłodszych komiksy profilaktyczne, w tym najnowszy „Tajemniczy Dom”, stanowiący kontynuację serii dla dzieci wydawanej przez BKS KGP. Dla najmłodszych uczestników pikniku nie zabrakło nagród i drobnych upominków. Za dobrze rozwiązaną krzyżówkę otrzymali grę planszową „Zostań Dzielnicowym” albo zakładkę z bohaterami komiksu.

Ogromne zainteresowanie, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wzbudziła także prezentacja policyjnych psów i koni, które towarzyszyły swoim opiekunom do zakończenia festynu. Obchody objęte były honorowym patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Patronem medialnym wydarzenia było czasopismo „Policja 997”. 

JOANNA GRZEMPA/A.CH.
zdj. Robert Horosz i BKS KGP