Tegoroczna edycja programu odbyła się pod patronatem honorowym m.in. Komendanta Głównego Policji. Nosiła tytuł Kręcę na trzeźwo. Poruszała temat nadużywania przez młodzież środków psychoaktywnych i uzależnienia od nich – ze szczególnym naciskiem na alkohol oraz dopalacze. Gala odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2015 – zaprezentowano na niej nominowane do nagród oraz zwycięskie filmy i prace graficzne.
NAGRODZENI
W kategorii „Film” pierwsze miejsce zajęli Joanna Michalska, Ksenia Kowalska oraz Sebastian Szapował z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy wraz z opiekunem Romanem Wojtkiewiczem. W kategorii „Grafika” zwyciężyła Martyna Wenda z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Nagrodę publiczności wręczono Jakubowi Kuśmierczykowi i Karolowi Podufalskiemu z X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz ich opiekunce Katarzynie Gross-Szumańskiej.
Za szczególne zaangażowanie i promocję projektu Sztuka wyboru oraz propagowanie prawidłowych postaw społecznych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wyróżniono dwie panie pedagog: Joannę Harendarską i Monikę Gorzką, które otrzymały dyplom Przyjaciela Sztuki Wyboru.
IDEA
Projekt profilaktyczno-edukacyjny Sztuka wyboru od czterech lat wspólnie realizują Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz Fundacja TUMULT. Idea programu to zwrócenie uwagi młodzieży na problemy i zagrożenia dotyczące młodych ludzi, będące wielokrotnie podłożem przestępstw. Program angażuje jednocześnie uczniów i ich nauczycieli: praca nad projektem konkursowym ma łączyć przekazanie konkretnej wiedzy na temat zagrożeń, form obrony przed nimi oraz przyswojenie tych informacji przez młodzież. Ma to ułatwiać ciekawa dla nich forma prac konkursowych, wykorzystująca nowoczesne technologie.
W konkursach (filmowym i graficznym) wzięło udział blisko 90 uczniów z 29 placówek oświatowych województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy musieli przygotować krótki film i konspekt lekcji lub projekt graficzny poświęcony tegorocznej tematyce programu. Nadesłano 24 filmy z konspektami lekcji oraz 64 prace graficzne. Jury konkursowe przyznało sześć wyróżnień, I, II i III miejsce w kategorii film i grafika oraz nagrodę publiczności. Autorzy najlepszych prac odebrali złote, srebrne i brązowe statuetki oraz cenne nagrody.
FILMOWI GOŚCIE
W gali wzięli udział uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2015, m.in. Marek Żydowicz (dyrektor festiwalu), Marek Żebrowski (mieszkający na stałe w Los Angeles kompozytor muzyki filmowej, opiekun gości festiwalowych), aktor Wojciech Mecwaldowski i operator Łukasz Żal (nominowany do Oscara za zdjęcia do Idy). Pojawili się też reżyserka Dorota Kędzierzawska oraz Artur Reinhart – wielokrotnie nagradzany operator filmowy i montażysta. Opiekowali się oni grupami młodych adeptów sztuki filmowej podczas czerwcowych warsztatów Sztuki wyboru. Z zagranicznych gości udział wzięli: amerykański fotograf Sandro Miller, aktor Antonino Giovanni Ribisi (grał m.in. w Avatarze i Szeregowcu Ryanie), hollywoodzki montażysta Michael Tronick (znany z pracy nad filmami Mr. & Mrs. Smith i Zapach kobiety) oraz operator filmowy Matthew Libatique (Czarny łabędź, Iron Man).
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage to jeden z największych na świecie festiwali filmowych. Odbywają się na nim spotkania z operatorami filmowymi oraz warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych reżyserów. Pierwszy festiwal Camerimage odbył się w Toruniu w 1993 roku.
AW
zdj. Piotr Mroczkowski (LK KWP w Bydgoszczy)