Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Promocja 2015

Punktualnie o 11.00, 16 maja rozpoczęła się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Zaszczytu tego dostąpiło 408 funkcjonariuszy, wśród których były 52 policjantki.

Szczycieńską uczelnię zaszczycili tego dnia liczni goście z minister spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską na czele. Obecni byli również poseł Beata Bublewicz, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, przedstawiciele formacji mundurowych resortu spraw wewnętrznych i Wojska Polskiego oraz najbliżsi promowanych policjantów. Właśnie tym ostatnim szczególnie dziękowali wszyscy zabierający tego dnia głos z trybuny.

Zebranych przywitał komendant rektor WSPol. w Szczytnie insp. Piotr Bogdalski.

– Cieszę się, że jesteście w tym miejscu, że przeszliście ciężkie szkolenie oficerskie, trwające sześć miesięcy – zwrócił się do funkcjonariuszy. – Trudny był program, który musieliście zrealizować, ale daliście sobie radę. Pamiętajcie, że to tylko zestaw narzędzi, których będziecie używać w codziennej służbie. Wierzę, że będziecie to robili odpowiedzialnie, w sposób, który nie sprzeciwi się temu, co jest najważniejsze w służbie każdego policjanta – służbie społeczeństwu.

Na stopień podkomisarza przez dotknięcie generalską szablą w ramię promowali: Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski i pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. kontaktów z samorządem terytorialnym i organizacjami społecznymi nadinsp. Władysław Padło.

Minister Teresa Piotrowska w swoim wystąpieniu podkreśliła wysoką pozycję Policji w badaniach opinii publicznej. – Kapitał zaufania społecznego musicie nie tylko utrzymać, ale i systematycznie pomnażać – powiedziała.

– Per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd, stara rzymska maksyma spełniła się dzisiaj i dosłownie, i w przenośni – nadinsp. Krzysztof Gajewski zwrócił się do nowych podkomisarzy Policji. – Oficerskie gwiazdki lśnią na waszych pagonach po trudach szkolenia w WSPol. Rozpoczynacie nowy, odpowiedzialny etap waszej służby. Zostać oficerem Policji to nie tylko zaszczyt i honor, ale również, a może przede wszystkim, olbrzymie zobowiązanie.

Ekumenicznego błogosławieństwa nowym podkomisarzom udzielili: kapelan WSPol. w Szczytnie ks. Edward Wiszowaty, prawosławny ordynariusz wojskowy bp Jerzy Pańkowski oraz ewangelicki biskup wojskowy płk Mirosław Wola.

Absolwenci złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą śmierć przedwojennych policjantów, zamordowanych przez NKWD podczas II wojny światowej.

Na zakończenie ceremonii świeżo upieczeni podkomisarze przedefilowali przed trybuną honorową. Potem były już gratulacje i uściski od najbliższych oraz pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy zebrani mogli podziwiać musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy oraz uczestniczyć w wielkim pikniku rodzinnym.

Dzień wcześniej w Szczytnie odbyła się robocza narada służbowa kadry kierowniczej Policji, podczas której poruszano m.in. zagadnienia strategii działań mających przeciwdziałać naruszeniom praw człowieka przez policjantów oraz omówiono stan przygotowań Policji do zmian w procedurze karnej w związku z nowelizacją kodeksu postępowania karnego.

Paweł Ostaszewski
zdj. autor i Krzysztof Chrzanowski