Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Mundurowi w Toruniu (nr 116/11.2014)

Po raz czwarty Mundurowy Klub Motorowy RP zorganizował Międzynarodowe Motorowe Mistrzostwa Służb Mundurowych pod nazwą „Uniform-Motor-Rally A.D. 2014”. Odbyły się 27 września br. na torze kartingowym przy stadionie żużlowym „Motoarena” w Toruniu.

Zawody motorowe MKMRP organizuje od dawna, ale teraz mają rangę międzynarodową. Startują czynni i emerytowani funkcjonariusze służb. Celem imprezy jest podnoszenie umiejętności techniki jazdy, integrowanie służb mundurowych oraz propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także wyłonienie najlepszych uczestników w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej.

W słoneczny dzień września zawody uroczyście otworzył prezydent MKMRP Andrzej Woźniak. 67 zawodników rozpoczęło rywalizację chwilę później. Większość sportowców była z Policji, ale udział wzięli też przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Straży Miejskiej. Byli też goście z Ukrainy (19 osób) i jedna przedstawicielka Niemiec. Każdy musiał zaliczyć osiem konkurencji: próba sprawnościowa gokardem, próba sprawnościowa samochodami Sz1, Sz2 i SI, próba samochodowa trolley i test stewarda, próba sprawnościowa quadem i wyścig gokartem.

Impreza zakończyła się wręczeniem nagród zwycięzcom. Pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji indywidualnej zajęli w kolejności policjanci: Bartosz Wiśniewski i Daniel Dyjasek z KMP w Toruniu oraz Wojciech Panek z KPP w Brodnicy. W klasyfikacji zespołowej na pierwszym miejscu uplasowali się policjanci z KMP w Toruniu, drudzy byli funkcjonariusze z KPP w Brodnicy, trzeci z KWP w Gdańsku.

KRZYSZTOF CHRZANOWSKI
zdj. autor

Mundurowy Klub Motorowy RP (MKMRP) powstał 15 lutego 2005 roku. Ale jego historia sięga roku 1995, gdy, jako Policyjna Sekcja Motorowa (PSM), istniał przy Automobilklubie Toruńskim. W 1997 r. PSM uzyskała członkostwo w Internationale Police Motor Corporation (IPMC). Podczas zebrania członków w 2003 roku zmieniono nazwę na Policyjny Klub Motorowy Automobilklubu Toruńskiego (PKMAT). Od tego momentu do stowarzyszenia mogli należeć funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych i ich rodziny. Przełomowym okresem dla klubu był rok 2005. Wtedy to Zarząd PKMAT podjął decyzję o rozwiązaniu dotychczasowego klubu i powołaniu Mundurowego Klubu Motorowego Rzeczypospolitej Polskiej. W kwietniu 2005 r. stowarzyszenie stało się członkiem rzeczywistym Polskiego Związku Motorowego. Natomiast w sierpniu 2005 r. na 59. Zlocie Gwiaździstym Policji IPMC w Kijowie na Ukrainie MKMRP został przyjęty do struktury IPMC.

Obecnie do mundurowego stowarzyszenia należy około 1800 członków zrzeszonych w 20 regionach. To najliczniejsza grupa w strukturach IPMC. Członkowie klubu uczestniczą w corocznym Międzynarodowym Zlocie Gwiaździstym Policji, który zawsze odbywa się w innym kraju. Czterokrotnie klub był organizatorem Zlotu Gwiaździstego w Polsce. Organizowane są liczne imprezy jak: Uniform-Motor-Rally, Uniform Shooting, Uniform Bowling, rajdy turystyczne i wiele innych. Z działalnością klubu można zapoznać się na stronie internetowej:

www.mkmrp.org.pl

KCh


Zobacz także:
Wyjątkowy mecz (nr 115/10.2014)
Stopnie nie grają (nr 113/08.2014)
Wzdłuż wybrzeża (nr 113/08.2014)
Policjant z czarnym pasem (nr 112/07.2014)