Jednym z zadań komunikacji wewnętrznej jest utrwalanie właściwych postaw pracowniczych, kultury i tożsamości z instytucją. Innym to motywowanie pracowników do efektywniejszej pracy, a przełożonych do kształtowania właściwych relacji z podwładnymi. W literaturze spotyka się porównanie komunikacji wewnętrznej do układu odpornościowego. Takie spojrzenie pozwala zrozumieć, że skuteczne informowanie, edukowanie i motywowanie buduje zdrowe relacje, dobrą atmosferę i minimalizuje ryzyko wystąpienia sytuacji kryzysowych.
Nie da się stworzyć przyjaznego środowiska pracy bez właściwie działającej komunikacji wewnętrznej, a tej nic tak nie sprzyja, jak integracja. Najlepsze są takie metody integracyjne, które angażują cały zespół, które dają w czasie wspólnej realizacji zadań poczucie, że wszyscy są sobie wzajemnie potrzebni.
STRONGMAN
W mazowieckim garnizonie jedną z metod integracji policjantów i pracowników Policji są imprezy sportowe, które organizowane są od kilku lat m.in. przy współudziale Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. mazowieckiego. Imprezą, która cieszy się największym powodzeniem i od trzech lat przyciąga tłumy miłośników sportów siłowych, jest STRONGMAN – Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Służb Mundurowych i Amatorów.
– Tego typu imprezy, w których startują nie tylko policjanci, mają na celu przede wszystkim zintegrowanie reprezentantów służb mundurowych, żeby w przyszłości lepiej nam się współpracowało – mówi aspirant sztabowy Rafał Kruk, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. mazowieckiego.
W ubiegłym roku zawody siłaczy przyciągnęły tłumy mieszkańców miasta. Już od samego rana zbierali się przed radomską Galerią Słoneczną, gdzie rozgrywano zawody. Przyszli dopingować mundurowych. Na starcie stanęli przedstawiciele mazowieckiej i radomskiej policji, straży miejskiej, strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Funkcjonariusze musieli zmierzyć się między innymi w konkurencjach polegających na przeciąganiu policyjnego fiata ducato, dźwiganiu prawie półtoratonowego auta osobowego, czy noszeniu kilkudziesięciokilogramowych walizek. Zawodników startujących w zawodach oklaskiwała m.in. Justyna Kozdryk – srebrna medalistka paraolimpiady w Pekinie, a na co dzień pracownica Komendy Powiatowej Policji w Grójcu.
Służby biorące udział w zawodach wystawiły także sprzęt, który był do dyspozycji osób odwiedzających zawody.
PŁYWANIE, MARATONY
KWP zs. w Radomiu oraz policyjne związki zawodowe dwukrotnie zorganizowały także Otwarte Mistrzostwa Policji i Służb Mundurowych w Pływaniu. Podstawą w organizacji tego typu imprez jest znalezienie partnera zewnętrznego, który wspomoże stronę logistyczną przedsięwzięcia. W przypadku zawodów organizowanych w Radomiu są to galeria handlowa oraz lokalny Aquapark i klub fitness.
Dużą popularnością wśród policjantów i pracowników Policji cieszą się maratony. Bardzo często biorą w nich udział jako drużyna. Tak było podczas ubiegłorocznego „Słonecznego Biegu”, z którego dochód został przekazany na Słoneczny Dom Dziecka w Radomiu. W biegu brała udział drużyna KWP zs. w Radomiu, w której skład weszli m.in. zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Policji insp. Janusz Stępniak, rzecznik prasowy kom. Alicja Śledziona i Rafał Jeżak z Zespołu Prasowego KWP zs. w Radomiu.
– Dzięki takim inicjatywom nasze środowisko jest bardzo zżyte – mówi Rafał Jeżak. – W czasie przygotowania do nich i podczas zawodów można nie tylko walczyć ze swoimi słabościami, ale także poczuć, że jesteśmy częścią grupy, która razem pracuje i razem wypoczywa. Ma to ogromny wpływ na wspólną pracę, bo jeżeli można na kogoś liczyć w czasie zawodów, to tym bardziej można oczekiwać wsparcia w obowiązkach służbowych – podsumowuje.
MAGDALENA SICZEK‑ZALEWSKA
koordynator komunikacji wewnętrznej KWP zs. w Radomiu
zdj. KWP zs. w Radomiu