Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Szef MSW i Prokurator Generalny o walce z rasizmem i ksenofobią

Wpracowanie wspólnej polityki w zakresie walki ze środowiskami ekstremistycznymi było celem spotkania Ministra Spraw Wewnętrznych z Prokuratorem Generalnym.

- Zwalczanie tego rodzaju przestępczości powinno być priorytetem dla obu służb – prokuratorskiej i policyjnej. Nie zabraknie nam determinacji w walce z tym zjawiskiem – powiedział Prokurator Generalny Andrzej Seremet.

Zapowiedział też, że w każdej prokuraturze rejonowej w kraju znani będą z imienia i nazwiska prokuratorzy zajmujący się tylko przestępstwami związanymi z ksenofobią i rasizmem. Będą dostępni dla policjantów przez 24 godziny na dobę w sytuacjach, gdy zajdzie konieczność natychmiastowej reakcji, takiej jak ocena materiału dowodowego i kwalifikowanie go do przedstawienia zarzutów. Prokurator generalny zapowiedział także działania edukacyjne w formie warsztatów, które będą okazją do wymiany doświadczeń między prokuratorami, przedstawicielami MSW a policją. Celem warsztatów będzie przede wszystkim ujednolicenie działań i usprawnienie przepływu informacji.

- Jestem przekonany, że działania te przyniosą efekt, choć będzie to wymagało czasu i determinacji - ocenił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

KK/MSW