Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Mundury ruszyły

- Są już poszczególne elementy umundurowania.

 

 
 
Kurtka letnia bez podpinki
Są już poszczególne elementy umundurowania. Komisja wybierze najlepsze i zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie 60 próbnych kompletów letnich mundurów. Zostaną przetestowane pod koniec sierpnia br.

Producenci odzieży są zdziwieni tak wysoko postawioną poprzeczką dotyczącą wymagań co do jakości materiałów, z jakich mają być uszyte nowe mundury. Stwierdzili, że nawet najbogatsze policje na świecie nie mają tak dobrych tkanin. Obawiają się, czy polską Policję będzie na nie stać.

- Pieniądze są zabezpieczone - zapewnia podinsp. Tomasz Kowalczyk, dyrektor Biura Logistyki Policji KGP.

- Chodzi nam o to - stwierdził insp. Włodzimierz Kalinowski, zastępca dyrek-tora BLP KGP - aby mundury zaspokoiły wszystkie oczekiwania policjantów, jakie pojawiły się na internetowym forum (www. ifp.pl), w sondażach i ankietach, żeby były dobre jakościowo, trwałe, funkcjonalne oraz służyły policjantom przez następne lata.

 
Kurtka - wiatrówka, koszulka polo, spodnie bojówki, pas z klamrą plastikową z blokadą
 
10 lipca br. BLP KGP zorganizowało spotkanie z producentami zainteresowanymi uszyciem policyjnych mundurów. Wcześniej przesłano zainteresowanym propozycje wykonania pierwowzorów elementów umundurowania według projektu Piotra Szulca z ASP w Łodzi, który zwyciężył w przeprowadzonej wśród policjantów ankiecie. Firmy przedstawiły koszty wykonania pierwowzoru, dokumentacji technicznej i cesji praw autorskich oraz termin wykonania. Dotyczyło to zarówno pierwowzorów, jak i pierwszych 60 sztuk przeznaczonych dla policjantów do testowania. Część tej partii mundurów ma być na koszt producenta przebadana również przez jeden z instytutów badawczych. Testowane będą mundury służbowe dla policjantów z ruchu drogowego i prewencji. Ich rozmiary mają być typowe, kolor - ciemnogranatowy, odcień pozostaje jeszcze do ustalenia.

BLP KGP dopuszcza możliwość pewnych zmian, wynikających z doświadczenia i praktyki producentów, w proponowanych przez autora projektów wzorach, jeśli wpłyną na poprawę wizerunku lub funkcjonalności danego elementu umundurowania.

 
 
Koszula z krótkim rękawem
W poniedziałek, 23 lipca br. w BLP KGP 12 producentów (pozostali nie sprostali wymaganiom Policji) zaprezentowali wzory poszczególnych elementów umundurowania. Niektóre z nich zostały uszyte z materiałów docelowych, pozostałe z zastępczych. Mimo że każdy z producentów zajął się elementami umundurowania zgodnymi z jego specjalizacją (osobni producenci będą szyć spodnie, koszule, buty, czapki itp.), to w sumie w ich ofercie nie zabrakło żadnej części letniego munduru. Już po zamknięciu tego numeru będzie obradowała komisja, która wybierze najlepsze propozycje. O tych rozstrzygnięciach będzie można dowiedzieć się na internetowych stronach miesięcznika. Zaraz po tym zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie serii testowej prototypów. Będą testowane najprawdopodobniej w jednej z policyjnych szkół, gdyż przepisy nie pozwalają na wysłanie policjantów na ulicę w niezatwierdzonych wzorach umundurowania.

TADEUSZ NOSZCZYŃSKI

zdj. Przemysław Kacak


 

Więcej zdjęć mundurów

Zdjęcia dla prasy (Plik ZIP - 20 MB)
Publikacja tylko za podaniem źródła
(Miesięcznik Policja 997/ Przemysław Kacak).

Samochody do sądu,
broń - obraduje komisja


Sprawa przetargu na samochody dla Policji rozstrzygnie się w sądzie. Podinsp. Tomasz Kowalczyk, dyrektor Biura Logistyki Policji KGP, zapewnia, że zrobi wszystko, aby środki przeznaczone w tym roku na zakupy pojazdów (a także broni) nie przepadły, ani nie zostały przekazane innym służbom. Być może zostaną wykorzystane na inne cele, ale dla Policji. Prawdopodobnie sąd wyda postanowienie w sierpniu i, jeśli będzie korzystne, przetarg zostanie rozstrzygnięty w bieżącym roku. W chwili zamknięcia numeru nie było jeszcze wiadomo, co z przetargiem na broń. Obraduje komisja przetargowa, która ocenia zgłoszone oferty.

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.