Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Blacha dwukrotnie odwrócony

Blacha to "kapitan" w gangu pruszkowskim, gangster na pośrednim szczeblu między Zarządem a "żołnierzami". Żonaty z Mirą, którą kocha. Ma córeczkę. I kochankę. Wykształcenie - zasadnicze budowlane.

Postać Blachy stworzył Piotr Pytlakowski, dziennikarz tygodnika "Polityka". Od lat opisuje mechanizmy działalności gangsterów, którzy pojawiali się w nagłówkach gazet w latach 90. ubiegłego stulecia.

Z Arturem Kowalewskim realizował dla TVN cykl dokumentalny "Alfabet mafii", później film "Świadek koronny" oraz serial "Odwróceni" - w obu, jako autor scenariusza, wykorzystał olbrzymią wiedzę na temat mafii, ale i Policji, zdobytą w trakcie swojej pracy dziennikarskiej.
 

Spowiedź Blachy:

Od kilku tygodni siedzę w ekspresie, który zapieprza pełną parą na czołowe zderzenie. Nie da się go zatrzymać, nie da się też już wyskoczyć z tego pociągu (.)

Najpierw bomba pod samochodem Miry, potem ktoś do mnie strzelał z czarnej terenówy. Jak tak dalej pójdzie, to mnie odwalą (.)

To wszystko zaczęło się od momentu, kiedy w porcie na Żeraniu ktoś mnie zobaczył z Sikorą i poszedł chyr, że kapuję psom (.)

zdj. TVN/Marian Dziduch

 

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.