Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Nocna interwencja

- Ja was zniszczę

Grudniowa noc ubiegłego roku. Tomek przedawkował leki psychotropowe i Łukasz zadzwonił na pogotowie. Potem Tomek uciekł załodze karetki i lekarz musiał wezwać Policję. Chwilę później medycy w asyście mundurowych pukali do ich mieszkania. Nie mieli pojęcia, że chłopcy są parą. Chcieli ratować Tomka. Otworzył im Łukasz... Dziś geje zarzucają policjantom przekroczenie uprawnień, brutalne traktowanie, postawy dyskryminacyjne i homofobię.

Łukasz: gej, dziennikarz. Bezpośredni, otwarty. W kawiarni, gdzie się spotykamy, od razu zwraca na siebie uwagę. Jest głośny i nie potrafi usiedzieć na miejscu. Mam ADHD, mówi do mnie, a do kelnerki, że go chyba nie stać na kawę.
- Lubię prowokować i zawstydzać ludzi, to rodzaj zabawy intelektualnej - szepcze konspiracyjnie, a po chwili znów pełnym głosem opowiada historię, która zdarzyła się w nocy 20 grudnia 2006 r. w Warszawie. Słucham ja. Słucha cała sala. Pierwsze pytanie: dlaczego Tomek przedawkował leki?
- Miał depresję. Niedawno zmarła mu mama - tłumaczy Łukasz i dalej: - Jesteśmy razem od dwóch lat. (...)

Konrad Bońda: lekarz pogotowia ratunkowego. Energiczny, też bezpośredni i otwarty. Lubi swoją pracę. Spotykamy się w stacji pogotowia w niedzielę wieczorem. Choć od zatrucia Tomka minęło wiele tygodni, lekarz dobrze pamięta tamtą noc.
- Żadnego zastrzyku chłopak nie dostał - mówi. (...)

Jacek i Marcin: policjanci z KRP przy ul. Żytniej. Jacek - 36 lat, sierżant sztabowy, po 15 latach służby z końcem lutego przeszedł na emeryturę. Z kolei Marcinowi - 23 lata, sierżant - mija czwarty rok w Policji. Obaj przyjaźni. Ale też zmęczeni, a może nawet znużeni. O interwencji u Tomka i Łukasza dawno by zapomnieli, gdyby nie artykuł w prasie, audycja w radiu, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone w prokuraturze przez Łukasza i postępowanie wyjaśniające, które prowadzi ich komenda i KSP.
- Każdy policjanta może kopnąć. Nas najłatwiej. My się nawet nie mamy jak bronić - mówią zgodnie. (...)

Anna Krawczyńska
zdj. Anna Michejda

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.