Specgrupę każdy ma

Na wyposażeniu PS SG znajdują się: kombinezony z nomeksu (zielone), kamizelki taktyczne i kuloodporne, kevlarowe hełmy, gogle, kominiarki, ochraniacze na łokcie i kolana, buty Hi-Tec, rękawice strzeleckie. Uzbrojenie to: pistolety Glock 17, Walther P99, a także pistolety maszynowe Pm-84p, karabinki kbk AKMS i karabiny wyborowe SWD. W jednostce centralnej używane są różne wersje pistoletów maszynowych MP-5 oraz strzelby gładkolufowe Mossberg (także z oświetleniem taktycznym); snajperzy mają do dyspozycji karabiny SIG Sauer-3000. Funkcjonariusze PS SG często ćwiczą wspólnie ze SPAP i oddziałami specjalnymi Żandarmerii Wojskowej.

(...)

ŻANDARMERIA WOJSKOWA

Na potrzeby OS zakupiono m.in.: przenośne bramki do wykrywania materiałów wybuchowych; uzbrojenie stanowią: pistolety Glock 17, karabinki szturmowe Beryl 2003 i strzelby gładkolufowe Mossberg i Imperator; oddział warszawski dysponuje ponadto karabinami snajperskimi SAKO TRG-21 z noktowizorami i tłumikami. Często organizowane są wspólne szkolenia OS ŻW i SPAP.

(...)

POLICJA SKARBOWA

Przy niektórych urzędach kontroli skarbowej istnieją oddziały specjalne, umundurowaniem i wyposażeniem przypominające policjantów AT. Ich funkcjonariusze noszą kombinezony specjalne i kamizelki taktyczne, buty Hi-Tec, ochraniacze na stawy, hełmy i gogle. Mają prawo do: "broni palnej bojowej, pistoletów maszynowych i broni gładkolufowej". Interesująco prezentuje się lista wyposażenia tych "kontrolerów skarbowych" - m.in.: ochraniacze słuchu, noktowizory i gogle noktowizyjne, lornetki pryzmatyczne, celowniki noktowizyjne i holograficzne, koce antyodłamkowe, walizki pirotechniczne, łomy, toporki wielozadaniowe, tarany i ciężkie młoty, nożyce do cięcia metalu, liny alpinistyczne i desantowe wraz z kuszami do ich wystrzeliwania, pontony, pełne wyposażenie płetwonurkowe, rękawice bokserskie i kimona z pasem. A także zestawy turystyczne: śpiwór, namiot, zestaw przeciw AIDS (!?), kuchenka z butlą gazową, termos, kąpielówki i czepek pływacki, klapki i ręczniki frotté (duży i mały), mydło.

(...)

 

PRZEMYSŁAW KACAK
zdj. autor, Piotr Kochański("Forum Penitencjarne")

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.
A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)