Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

st. sierż. Grzegorz Łagosz

W sierpniu 2022 r. mł. asp. Arkadiusz Bieganowski pełnił nocną służbę wspólnie z sierż. Mateuszem Tyką. Otrzymali zgłoszenie o pożarze jednego z mieszkań w Zdzieszowicach. Dotarli na miejsce szybko, bo byli w pobliżu. Zobaczyli wyłamane drzwi na parterze i kobietę w oknie na piętrze. Ktoś próbował dostać się do mieszkania, ale pożar szybko się rozprzestrzeniał. Policjanci weszli do środka. Pomieszczenia były silnie zadymione, więc poruszali się blisko podłogi. Na piętrze w końcu korytarza płomienie trawiły kuchnię. Bliżej w łazience ukrywała się starsza kobieta. Policjanci usiłowali ją wyprowadzić, lecz sparaliżowana strachem, nie chciała iść. Siłą wyciągnęli kobietę na schody, a potem na zewnątrz. Tam przekazali seniorkę zespołowi medycznemu. Następnie policjanci postanowili wrócić do budynku, aby sprawdzić, czy wewnątrz nie ma kogoś innego. Niestety ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że nie było szans na przeszukanie pomieszczeń. Na szczęście ustalono, że kobieta mieszkała sama. Za uratowanie seniorki mł. asp. Arkadiusz Bieganowski został odznaczony medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Policjant rozpoczął służbę w Policji w 2018 r. w KP w Zdzieszowicach w pionie prewencji. Następnie został dzielnicowym w tej samej jednostce. Obecnie jest w WRD KPP w Krapkowicach. W wolnych chwilach jeździ na wycieczki motocyklowe.

mł. asp. Arkadiusz Bieganowski

„Otrzymałem medal za uratowanie życia, ale na co dzień wykonujemy różne zadania i nie czuję, abym zrobił coś szczególnego” – mówi Grzegorz Łagosz, w Policji od 2019 r. We wrześniu 2021 r. st. sierż. Grzegorz Łagosz i st. sierż. Karolina Piela patrolowali północno-zachodnią część Wrocławia. Do ich radiowozu podjechała kobieta i poinformowała, że widziała mężczyznę leżącego na torowisku. Policjanci udali się we wskazane miejsce. Nikogo nie znaleźli, ale postanowili sprawdzić teren wzdłuż torów. Spotkali rowerzystów, którzy potwierdzili, że widzieli mężczyznę na torach. Robiło się ciemno. Policjanci szli wzdłuż torów, gdy rogatki na przejeździe kolejowym zaczęły się zamykać przed pociągiem. St. sierż. Łagosz ruszył w kierunku nadjeżdżającego pociągu. Po chwili, w światłach lokomotywy, zobaczył sylwetkę człowieka leżącego na torach. Ruszył na ratunek. Złapał go i z wysiłkiem ściągnął mężczyznę z torów, staczając się z nim z nasypu kolejowego. Słyszał, jak maszynista hamuje, ale skład zatrzymał się sporo dalej za miejscem, gdzie przed chwilą leżał desperat. Funkcjonariusze uspokoili 43-latka i zaopiekowali się nim. Potem ratownicy medyczni przetransportowali go do specjalistycznej placówki. Za uratowanie życia st. sierż. Grzegorz Łagosz otrzymał medal im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Obecnie policjant pracuje w WRD KPP w Nysie.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. archiwum policjantów