Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.
mł. asp. Monika Chodubska
Monika Chodubska wstąpiła do Policji w 2018 r., zaczynając od służby patrolowej w KP w Kosakowie KPP w Pucku. Policjanci garnizonów nadmorskich mają najwięcej pracy w sezonie wakacyjnym, ale interwencja, za którą policjantka otrzymała medal im. podkom. Policji Andrzeja Struja, wydarzyła się w marcu 2021 r. W tamtym okresie mł. asp. Chodubska często pełniła służby patrolowe z mł. asp. Michałem Poźniakiem. Otrzymali wezwanie do pożaru w miejscowości Mosty. Dotarli na miejsce jako pierwsi i zobaczyli płonącą przybudówkę domu jednorodzinnego. Wiedzieli, że mieszka tam starszy mężczyzna mający problemy ze słuchem. Postanowili sprawdzić, czy jest wewnątrz. Weszli do środka, wyważając drzwi. W pomieszczeniach pełnych dymu odnaleźli śpiącego mężczyznę, nieświadomego, że jego dom płonie. Wyprowadzili go w bezpieczne miejsce i opiekowali się nim do przyjazdu służb. Przybudówka spłonęła, ale senior został uratowany. Za tę akcję funkcjonariusze otrzymali również srebrne medale „Zasłużony dla obrony terytorialnej”. Kilkanaście dni później ten sam duet pojechał do kolejnego pożaru i też byli pierwsi. Tym razem wystarczyło ustalić, czy mieszkańcy się ewakuowali, i zabezpieczyć teren do przyjazdu straży. Obecnie mł. asp. Monika Chodubska pełni służbę w WP KMP w Gdyni. W czasie wolnym gra w siatkówkę i podróżuje.
mł. asp. Agata Haluch-Willmann
O policjantce, która uratowała trzyletniego Franka, pisały w listopadzie 2022 r. wszystkie media. Za ratowanie życia i zdrowia mł. asp. Agata Haluch-Willmann w styczniu 2023 r., otrzymała medal im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Chłopczyk wpadł do studzienki odprowadzającej nieczystości. Policjanci i strażacy próbowali różnych sposobów, by wydostać dziecko tkwiące po szyję w wodzie, w wąskiej studzience, na głębokości około trzech metrów, ale nie przynosiły one rezultatów. Będąca na miejscu mł. asp. Haluch-Willmann uznała, że spróbuje się wcisnąć do studzienki i wydostać dziecko. Asekurowana przez strażaków i uprzęże z linami, wsunęła się do ciemnej rury, głową do dołu. Powoli i z wysiłkiem dotarła do chłopca. Chwyciła trzylatka i upewniwszy się, że pewnie go trzyma, krzyknęła, aby ich wyciągnąć. Ta trudna akcja zakończyła się szczęśliwie dzięki współpracy służb i poświęceniu policjantki. Za tę interwencję została też wyróżniona Honorową Policyjną Odznaką Zasługi im. „Ponurego” oraz przyznano jej Krzyż Zasługi za Dzielność. Agata Haluch-Willmann pełni służbę w Policji od 2011 r., od początku w KP w Jasienicy KMP w Bielsku-Białej. Z Policją jest także związana rodzinnie. Mąż jest również funkcjonariuszem, a tata policjantem na emeryturze. Jej pasją jest bieganie, szczególnie ścieżkami górskimi.
Krzysztof Chrzanowski
zdj. mł. asp. Patrycja Sowińska, archiwum Agaty Haluch-Willmann