Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa

Polska z początkiem 2025 roku objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jej fundamentem jest bezpieczeństwo. Na Polsce jako gospodarzu spoczywa przewodniczenie międzynarodowym grupom roboczym i kreowanie strategii dotyczącej przyszłości kontynentu. Prace nad nimi są prowadzone podczas licznych spotkań. Jedno z najważniejszych, w ramach EMPACT, odbyło się 15–16 stycznia w Wieliczce.

EMPACT to Europejska Multidyscyplinarna Platforma Przeciwdziałania Zagrożeniom Związanymi z Przestępczością. Zajmuje się najważniejszymi zagrożeniami dotyczącymi przestępczości zorganizowanej i poważnej przestępczości międzynarodowej w Unii Europejskiej. Wzmacnia współpracę operacyjną, strategiczną i szkoleniową między organami krajowymi, instytucjami i organami UE oraz partnerami międzynarodowymi. Działa w czteroletnich cyklach, koncentrując się na wspólnych priorytetach UE dotyczących przestępczości. Dzięki polskiej inicjatywie po raz pierwszy w historii doszło do spotkania wszystkich 15 przewodniczących priorytetów EMPACT.

– Uznaliśmy, że prawdziwa debata i efektywne wypracowanie rozwiązań wymagają spotkania w jednej sali, gdzie można otwarcie przedyskutować problemy i znaleźć wspólne rozwiązania. Do tej pory takie spotkania nie były organizowane w takiej formule. Ponieważ od 2023 r. przygotowywaliśmy się do polskiej prezydencji, postanowiliśmy to zmienić – mówi organizator spotkania podinsp. Michał Aleksandrowicz, naczelnik Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji, pełniący od 2017 r. funkcję przewodniczącego platformy EMPACT NPS / Narkotyki Syntetyczne. – Dzięki temu spotkaniu mieliśmy okazję wyjaśnić kluczowe potrzeby i wyzwania, przed którymi stoimy. Wcześniejsze ustalenia były często uproszczone i ograniczały się do akceptacji już przedstawionych rozwiązań. Tym razem państwa członkowskie miały realną możliwość wyrażenia swojego stanowiska. W wydarzeniu uczestniczyli również wysocy przedstawiciele Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych), Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej, a także unijnych agencji, takich jak Europol, Frontex czy CEPOL, którzy również mieli swoje uwagi. Na spotkaniu byli koordynatorzy horyzontalnych celów strategicznych, np. dotyczących współpracy z krajami trzecimi czy działań prewencyjnych. Nie zabrakło również przedstawicieli Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji.

Dwudniowe wydarzenie obejmowało serię sesji roboczych, w ramach których uczestnicy analizowali kluczowe wyzwania i priorytety na przyszłość. Pierwszego dnia skupiono się na identyfikacji luk i potrzeb w ramach obecnego cyklu EMPACT, a także na wnioskach płynących z realizacji horyzontalnych celów strategicznych. Drugi dzień poświęcono na opracowanie wizji na kolejny cykl działania, obejmującej konkretne rekomendacje, harmonogramy i metody finansowania nowych inicjatyw.

– Kwestie finansowe były jednym z kluczowych tematów rozmów, ponieważ EMPACT jest flagowym instrumentem Unii Europejskiej w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej. Konieczne jest zapewnienie stabilnego, przewidywalnego i zwiększonego finansowania dla EMPACT, aby mógł on w pełni realizować swoje założenia. W ostatnich latach fundusze EMPACT rosły, a nabory z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego były organizowane regularnie. Jednak mając na uwadze skalę wyzwań i przyszłe potrzeby, dążymy do zwiększenia dostępnych środków, aby umożliwić skuteczniejsze działania – mówi podinsp. Michał Aleksandrowicz i dodaje: – Poruszyliśmy również temat promocji EMPACT. Chcemy, aby ten instrument był szerzej wykorzystywany również przez państwa trzecie, ponieważ walka z przestępczością transnarodową wymaga wspólnych wysiłków. Szczególnie w zakresie walki z narkotykami – tylko skoordynowane działania mogą przynieść realne efekty.

Spotkanie w Wieliczce zakończyło się opracowaniem wstępnych rekomendacji, które znajdą odzwierciedlenie w Outcome Document. Dokument ten będzie kluczowym materiałem strategicznym dla unijnych instytucji i wyznaczy kierunki działań na kolejne lata. Polska po raz kolejny udowodniła, że odgrywa kluczową rolę w koordynacji działań EMPACT i jest liderem w zakresie międzynarodowej współpracy na rzecz bezpieczeństwa.

Dodatkowym atutem wydarzenia była jego lokalizacja – historyczna Kopalnia Soli w Wieliczce. Organizacja spotkania w tym wyjątkowym miejscu podkreśliła wartość europejskiej współpracy i stworzyła przestrzeń sprzyjającą integracji oraz budowaniu długofalowych relacji między uczestnikami.

Andrzej Chyliński

zdj. CBŚP