Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury  o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

podkom. Kamil Kruszyński

– Jedźmy szybciej, to może uratujemy komuś życie – powiedział do policjantów w radiowozie podkom. Kamil Kruszyński, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w KPP w Turku. Wraz z asp. Ordonem i asp. Walczakiem w okolicy Tuliszkowa zauważyli w oddali gęste kłęby dymu. Płonął dach domu jednorodzinnego w Zadwornej. Świadkowie przekazali, że wewnątrz jest niepełnosprawna kobieta. Policjanci bez skutku starali się wejść do środka, ostatecznie podkom. Kruszyński zdecydował się stłuc szybę w oknie. Razem z asp. Ordonem wynieśli kobietę na zewnątrz, ale podkomisarz musiał jeszcze wrócić po jej specjalistyczny materac. Policjanci z poszkodowaną oddalali się w bezpieczne miejsce, gdy wybuchło pomieszczenie chłodnicze z tyłu domu. W eksplozji jeden ze strażaków został ciężko poparzony. Reakcja policjantów uratowała życie kobiety. Za tę akcję podkom. Kamil Kruszyński został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja oraz otrzymał Kryształową Gwiazdę, odznaczenie NSZZP woj. wielkopolskiego. Rodzina poszkodowana w pożarze otrzymała pomoc finansową dzięki internetowej zrzutce zorganizowanej przez Kamila Kruszyńskiego. Postarał się też o środki na odbudowę dachu. Podkom. Kruszyński jest w Policji od 2005 r.

asp. Tomasz Ordon

Asp. Tomasz Ordon zaczynał pracę w Policji w 2006 r. od służb patrolowo-interwencyjnych w KMP w Poznaniu. W 2008 r. przeniósł się do KPP w Turku, gdzie pracuje w Wydziale Ruchu Drogowego. Ordon lubi kontakt z ludźmi, a w patrolu na drodze może pomagać ludziom. Podczas jednej ze służb zauważył samochód osobowy na skrzyżowaniu, spod którego wydobywały się płomienie. Dwoje seniorów nie awało sobie sprawy z zagrożenia, gdy policjanci wyciągali ich z auta. We wrześniu 2020 r. asp. Ordon i asp. Walczak patrolowali drogę nr K72 razem z naczelnikiem WRD w Turku podkom. Kruszyńskim. W miejscowości Zadworna policjanci zauważyli kłęby dymu. Na miejscu płonął dach domu jednorodzinnego, a sąsiedzi poinformowali, że w środku jest niepełnosprawna kobieta. Dom był zamknięty, więc naczelnik wybił szybę. Asp. Ordon i podkom. Kruszyński odnaleźli kobietę w jednym z pomieszczeń i ewakuowali ją w bezpieczne miejsce. Gdy oddalali się od budynku, w chłodni przy domu wybuchł gaz. Akcja policjantów uratowała życie kobiety. Asp. Tomasz Ordon został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja i otrzymał Kryształową Gwiazdę, odznaczenie NSZZP woj. wielkopolskiego.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. KPP w Turku