Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Czasopisma Policyjne

Wbrew pozorom czasopisma policyjne mają bardzo długą tradycję, sięgającą początków odzyskania niepodległości. Na palcach jednej ręki można dziś policzyć tytuły i wydawnictwa, które istnieją od przeszło stu lat. A policyjna prasa branżowa miała tylko pięcioletnią przerwę podczas II wojny światowej.

Przed wojną najbardziej znane były tygodnik „Na Posterunku”, wydawany przez Komendę Główną Policji Państwowej, oraz dwumiesięcznik „Przegląd Policyjny”. Wcześniej były to: tygodnik „Gazeta Policji Państwowej”, a potem wychodząca z tą samą częstotliwością „Gazeta Administracji i Policji Państwowej”. Periodyki ukazywały się także za PRL-u. W 1990 r. tygodnik „W Służbie Narodu” wraz z Milicją Obywatelską przestał istnieć. Zastąpiły go dwa wydawnictwa: „Magazyn Kryminalny 997” i „Gazeta Policyjna”, które początkowo wychodziły naprzemiennie jako dwutygodniki. Gdy ten pierwszy przestał się ukazywać, „Gazeta Policyjna” w 1998 r. stała się tygodnikiem. Z czasem zwiększała swoją objętość i stopniowo zyskiwała kolor, kilka razy w roku pojawiały się numery świąteczne, formatem zbliżone do obecnego wydania. W 2005 r. ukazały się ostatnie numery policyjnego tygodnika. W kwietniu tego samego roku światło dzienne ujrzał pierwszy numer miesięcznika „Policja 997”, który pożegnaliśmy wraz z końcem starego roku. Tak oto historia zatoczyła koło i od stycznia 2021 r. wróciliśmy do starej nazwy – „Gazeta Policyjna”, pozostając miesięcznikiem.

Nasza redakcja to w pełni zawodowy zespół dziennikarzy, redaktorów, adjustacji, grafików i operatorów DTP, funkcjonujący w strukturach Wydziału Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej KGP. Nakład miesięcznika to obecnie 25 tysięcy egzemplarzy, kolportowanych głównie w policyjnej dystrybucji wewnętrznej, choć dla chętnych przewidziano możliwość prenumeraty. Piszemy o środowisku policyjnym, będąc jego częścią, co pozwala nam na w pełni zawodowe podejście do poruszanych tematów i dogłębną analizę problemów. Naszą podstawową grupę czytelniczą stanowią policjanci i pracownicy Policji, ale osoby interesujące się formacją i szeroko rozumianą problematyką bezpieczeństwa także znajdą na naszych łamach wiele przydatnych informacji.

Film Gazeta Policyjna

Pobierz plik Gazeta Policyjna (format mp4 - rozmiar 17.49 MB)

Pliki do pobrania