Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

XI edycja festiwalu kryminału

Od 11 do 13 października 2023 r. trwała 11. już edycja Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” 2023. To wyjątkowe przedsięwzięcie na mapie imprez o charakterze kulturalnym i to w skali światowej. Nigdzie bowiem, na żadnym z kontynentów, nie jest organizowane przedsięwzięcie przez dwie pozornie odmienne i wykluczające się instytucje – szkołę policyjną i dom kultury.


W tym przypadku Szkoła Policji w Pile oraz Regionalne Centrum Kultury w Pile „Fabryka Emocji” znakomicie uzupełniają się od ponad dekady podczas festiwalowych dni. Z jednej strony przestrzeń sceniczna jest wypełniana spotkaniami autorskimi z najlepszymi pisarzami kryminałów i thrillerów oraz propozycjami filmowymi, z drugiej zaś – szkoła policyjna o profilu kryminalnym oferuje bezpośrednią styczność z tymi funkcjonariuszami, którzy w świecie fikcyjnym nierzadko stanowią głównych bohaterów powieściowych czy filmowych.

Tegoroczny festiwal otwierali Małgorzata i Michał Kuźmińscy, autorzy rozmów o zbrodni „Ścigając zło”, którzy podzielili się refleksjami na temat ostatniej wspólnej książki, stanowiącej zapis spotkań z policjantami CBŚP, prokuratorem, strażnikiem więziennym, biegłą psycholog, antropologiem i medykiem sądowym. Nie mniej interesującym spotkaniem był wykład mł. insp. Leszka Koźmińskiego, naczelnika Wydziału Prezydialnego Szkoły Policji w Pile, który od wielu lat pełni funkcję biegłego sądowego w dziedzinie kryminalistycznych badań dokumentów. Obie pozycje programowe pozwoliły uczestnikom festiwalu zapoznać się z tajnikami pracy tych, którzy czynnie wspierają śledczych w sprawach kryminalnych.

Poza seansami filmowymi dużym zainteresowaniem cieszył się panel dyskusyjny pisarzy, których książki zostały nominowane do nagrody „Kryminalnej Piły” dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2022. Wojciech Wójcik (za tytuł „Trzecia szansa”), Julia Łapińska (za tytuł „Czerwone jezioro”), Wojciech Chmielarz (za tytuł „Długa noc”), Maciej Siembieda (za tytuł „Kołysanka”) oraz Piotr Bojarski (za tytuł „Mora”) podzielili się z widzami swoimi refleksjami na temat tego, jakich inspiracji szukają, jak pracują nad swoimi książkami i co uprawianie kryminału zmieniło w ich życiu. Ważnym zagadnieniem dyskusji podczas finałowego panelu było podkreślenie roli, którą odgrywają funkcjonariusze służby kryminalnej, niejednokrotnie wspierający autorów konsultacjami i pomysłami, co wzmacnia siłę realizmu powieściowych akcji.

Tegoroczną nagrodę „Kryminalnej Piły” dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2022, wręczaną już po raz dziesiąty, otrzymał Wojciech Chmielarz za powieść „Długa noc”. Corocznym zwyczajem jest również nadawanie wyróżnienia jednej z nominowanych książek przez Komendanta Szkoły Policji w Pile. Otrzymał ją Wojciech Wójcik za powieść „Trzecia szansa” i kompletność opowiedzianej historii fabularnej, niebanalność intrygi kryminalnej, emocjonalność rysowanych postaci i zgrany duet bohaterów, w którym tak istotną rolę odgrywa funkcjonariuszka Policji.

. insp. Leszek Koźmiński

zdj. SP w Pile