Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Nagroda Orła Jana Karskiego dla policjanta CBŚP

Asp. szt. Remigiusz Korejwo z wrocławskiego CBŚP został wyróżniony prestiżową nagrodą Orła Jana Karskiego za „odwagę walki z niesprawiedliwością i obnażanie jej mechanizmów”.

Drugim tegorocznym wyróżnionym laureatem jest reżyser filmowy Jan Holoubek.

Wrocławski policjant znalazł się w gronie wybitnych osobowości, wcześniej m.in. wyróżnieni zostali: Jacek Kuroń, ks. Józef Tischner, Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, Oriana Fallaci, Karol Modzelewski, Julian Kornhauser, Lech Wałęsa, Władysław Anders. 

Nagroda Orła Jana Karskiego została ustanowiona w 2000 r. przez prof. Jana Karskiego, kuriera wojennego Rządu RP na uchodźstwie, świadka Holocaustu i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jan Karski wyraził wolę, by nagroda ta trafiała do osób, które „godnie nad Polską potrafią się zafrasować”, oraz do tych, którzy „nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą”. Nagroda ma charakter honorowy i nie jest związana z żadną gratyfikacją finansową, ponieważ – jak argumentował pomysłodawca – „godność jest nieprzeliczalna na pieniądze”.

Asp. szt. Remigiusz Korejwo jest funkcjonariuszem polskiej Policji od 2009 r. Służbę rozpoczął w KMP we Wrocławiu. Z CBŚP jest związany od 2012 r.

W latach 2016–2018 był delegowany do specjalnego zespołu w KWP we Wrocławiu powołanego do rozwiązania sprawy zabójstwa nastoletniej dziewczyny, do którego doszło w noc sylwestrową 1996 r. By ustalić prawdziwe okoliczności sprawy, wyróżniony policjant poświęcał również swój czas prywatny.

Dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana Karskiego, bratanica i córka chrzestna J. Karskiego, podsumowała: „Oba Orły honorują to samo. Postawę braku obojętności wobec ludzi krzyczących o ratunek w morzu przerażającej niesprawiedliwości, która wciąż i jakże często nas otacza”. 

KWP we Wrocławiu/IPK

zdj. CBŚP