Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Bohaterowie naszych czasów

– Wasza postawa daje gwarancję tego, że możemy czuć się bezpiecznie w naszym kraju – mówił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, gdy wręczał odznaczenia państwowe policjantom i strażakom, którzy otrzymali je za odwagę i zasługi. Uroczystość odbyła się 18 lutego br. w siedzibie MSWiA. Uczestniczył w niej także pełniący obowiązki komendanta głównego Policji mł. insp. Andrzej Szymczyk.

Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, a wręczone przez ministra Mariusza Błaszczaka, otrzymało 22 policjantów i 2 strażaków. 9 funkcjonariuszy odznaczono Medalami za Ofiarność i Odwagę. Dwóch strażaków oraz dwie założycielki Fundacji La Strada, pomagającej ofiarom handlu ludźmi, Irenę Dawid-Olczyk i Joannę Garnier wyróżniono Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi. Szef MSWiA podkreślił, że postawa odznaczonych zasługuje na najwyższe uznanie.

– Przystępując do służby, ślubowaliście, że będziecie stać na straży bezpieczeństwa obywateli nawet w sytuacjach, które grożą narażeniem życia – powiedział Mariusz Błaszczak. Dodał, że wyróżnieni są wierni tej przysiędze nie tylko na służbie, ale także poza nią.

Wśród odznaczonych Krzyżami Zasługi za Dzielność znaleźli się m.in.: st. asp. Józef Szembel i sierż. sztab. Bartosz Wojtyła, którzy służą w Komendzie Powiatowej Policji w Goleniowie. W lipcu ub.r. uratowali człowieka, który wypadł za burtę na Zatoce Stepnickiej. Mimo bardzo złej pogody – w czasie akcji był szkwał, a widoczność była niemal zerowa – policjanci wydobyli tonącego i udzielili natychmiastowej pomocy. Krzyże Zasługi za Dzielność otrzymali też asp. Sebastian Lipka-Auguścik, sierż. Radosław Bidziński i post. Krzysztof Skalik z KMP w Elblągu, którzy w lipcu 2015 r. uratowali z płonącego budynku 16 osób, w tym 5 dzieci. Wśród odznaczonych znaleźli się także sierż. sztab. Marcin Ciecierski i sierż. sztab. Michał Mroczek z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. W lipcu ub.r. pojechali na interwencję nad Narew, gdzie mężczyzna próbował popełnić samobójstwo. Mimo negocjacji skoczył do wody z mostu kolejowego. Policjanci natychmiast przystąpili do akcji i uratowali niedoszłego samobójcę. Odznaczenia otrzymali też sierż. Damian Grobelny i sierż. sztab. Damian Pęcherz z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu za uratowanie kilku osób z pożaru budynku, do którego doszło w styczniu 2015 roku.

Sierż. Kinga Plucińska i mł. asp. Krzysztof Gudełajski z Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie zostali odznaczeni Medalami za Ofiarność i Odwagę. W sierpniu 2015 r. funkcjonariusze zauważyli topiące się kobiety, które spadły z materaca w odległości około 100 metrów od brzegu. Policjanci natychmiast wskoczyli do wody, żeby je ratować. Po ich wyciągnięciu na brzeg udzielili im pierwszej pomocy i wezwali pogotowie ratunkowe. To tylko niektórzy ze współczesnych bohaterów, których odznaczył szef MSWiA, ale ich przykłady pokazują, że wszyscy zasłużyli na takie wyróżnienia.

ArtK
źródło: MSWiA
zdj. Marek Krupa

 

 

Odznaczeni policjanci

Krzyże Zasługi za Dzielność otrzymali:

– ‑st. sierż. Robert Wasik z KPP w Szamotułach,

– ‑sierż. sztab. Karol Sobolewski i sierż. Mariusz Akacki z KPP ‑w Ełku,

– ‑asp. Sebastian Lipka-Auguścik, sierż. Radosław Bidziński i post. Krzysztof Skalik z KMP w Elblągu,

– ‑asp. Jarosław Korda i sierż. sztab. Sławomir Tarnowski z KPP w Garwolinie,

– ‑sierż. sztab. Marcin Ciecierski i sierż. sztab. Michał Mroczek z KMP w Ostrołęce,

– ‑st. asp. Józef Szembel i sierż. sztab. Bartosz Wojtyła z KPP w Goleniowie,

– ‑sierż. Damian Grobelny i sierż. sztab. Damian Pęcherz z KPP w Wieluniu,

– ‑sierż. sztab. Kamil Górowski i sierż. sztab. Paweł Bartoszewski z KMP w Łodzi,

– ‑sierż. sztab. Piotr Grucel i sierż. Sławomir Cepielik z KPP w Limanowej,

– ‑sierż. sztab. Maciej Socha z KMP w Krakowie,

– ‑st. sierż. Marcin Nowak z KMP w Koninie,

– ‑mł. asp. Ronald Sobiecki z KMP w Bydgoszczy,

– ‑sierż. sztab. Daniel Krzyżanowski z KPP w Brodnicy.

Medal za Ofiarność i Odwagę otrzymali:

– sierż. sztab. Marcin Szczot i sierż. sztab. Paweł Stokarski z KPP w Sławnie,

– sierż. Kinga Plucińska i mł. asp. Krzysztof Gudełajski z KPP w Białogardzie,

– sierż. sztab. Mariusz Dulny z OPP w Szczecinie,

– podkom. Radosław Nować z KWP w Szczecinie,

– kom. Krzysztof Majewski z KPP w Ostródzie,

– sierż. sztab. Roman Bołądź z KMP w Ostrołęce,

– st. sierż. Patryk Pagel z KMP w Poznaniu.