Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

SPORT W POLICJI

Latem, jak zwykle, wiele dzieje się w policyjnym sporcie. I to tak w konkurencjach zespołowych, jak i indywidualnych. „Policja 997” śledzi sportowe imprezy, które odbywają się w całym kraju.

Siatkówka plażowa w Turku

Fantastyczna impreza – tak o Mistrzostwach Polski Policji w Piłce Siatkowej Plażowej Turek 2010 mówili uczestnicy i sympatycy tego letniego sportu. Organizatorzy: Komenda Powiatowa Policji w Turku oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów stanęli na wysokości zadania, a starosta i burmistrz Turku wsparli ich organizacyjnie.

Mistrzostwa odbyły się w upalny weekend 16–18 lipca 2010 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Turku. Patronował im komendant główny Policji. Startowało 18 dwuosobowych drużyn z całej Polski. Obok policjantów drużyny wystawiło Centralne Biuro Antykorupcyjne i Żandarmeria Wojskowa z Powidza.

Najlepsi okazali się jednak policjanci. Mistrzem Polski Policji w Piłce Siatkowej Plażowej została drużyna KWP w Poznaniu w składzie: Błażej Szubstarski i Krzysztof Witczak.

Drugie miejsce zajęła łódzka KWP, trzecie – WSPol. w Szczytnie, a IV – KWP w Katowicach. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został Błażej Szubstarski z wielkopolskiej KWP, a najlepiej punktującym – Andrzej Hain z WSPol. w Szczytnie.

Goście honorowi, czyli reprezentantki Polski w piłce siatkowej Kamila Frątczak, Sylwia Pycia i Izabela Bełcik wybrały najsympatyczniejszą drużynę mistrzostw, którą została reprezentacja KWP w Olsztynie.

Zwycięzcy odjechali z Turku z cennymi nagrodami i pucharami, a wszyscy uczestnicy – z dyplomami. Pamiątkowymi statuetkami organizatorzy uhonorowali również sponsorów. Przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Policji w Piłce Siatkowej Plażowej ruszają lada dzień.

Roman Marczyński
zdj. KPP w Turku

Karate w Szczytnie

W czerwcu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyły się XIII Otwarte Mistrzostwa Policji w Karate Kyokushin. Wzięło w nich udział 34 zawodników, reprezentujących Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wojsko Polskie, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną, straż miejską i Służbę Więzienną.

Wśród kobiet rozegrano tylko kategorię OPEN. Zwyciężyła Beata Chlebus z KPP w Grajewie.

Panowie rywalizowali w pięciu kategoriach wagowych. W wadze 70 kg pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Krupa z WSPol. w Szczytnie. W kategorii 75 kg triumfował Gerard Will, także ze szczycieńskiej uczelni. W kategorii 80 kg złoto zdobył Marcin Grochowski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina, a w wadze 85 kg Ryszard Korczyk ze Straży Miejskiej w Brzeszczach. W kategorii najcięższej – powyżej 85 kg pierwsze miejsce zdobył Andrzej Ogonowski ze Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Drużynowo zwyciężyła reprezentacja szczycieńskiej szkoły. Najlepszym zawodnikiem okazał się jej student Gerard Will.

P. Ost.
p.ostaszewski@policja.gov.pl

Wpław przez Kiekrz

Dziewiętnaścioro policjantek, policjantów i pracowników Policji zmagało się 10 lipca br. z trzykilometrową trasą pływacką na Jeziorze Kierskim koło Poznania. W porównaniu z ubiegłym rokiem warunki VIII Mistrzostw Policjantów w Pływaniu Długodystansowym były o niebo lepsze. Żadnej chmurki, mała fala, ciepła woda, a żar lejący się z nieba zapraszał do zanurzenia się w jeziorze. Do mety przy plaży Ośrodka Szkolenia Policji w Kiekrzu nie dopłynął tylko jeden zawodnik.

Najlepszym policjantem w maratonie pływackim został Daniel Osik (KWP w Poznaniu), który 3 km pokonał w czasie 47 min i 21 sek. Dla pań nie było taryfy ulgowej – do przepłynięcia miały ten sam dystans. Wystartowały dwie policjantki. Pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Straszewska (KWP w Poznaniu), a drugie Katarzyna Paździor (KWP we Wrocławiu). Pierwsze miejsce w kategorii mężczyzn do 35 lat zajął Daniel Osik (KWP w Poznaniu), drugie Grzegorz Matuszek (KWP w Katowicach), a trzecie Tomasz Sowierszenko (KWP w Katowicach). W klasyfikacji do 45 lat złoto wywalczył Tomasz Szczyrba (KWP w Poznaniu), srebro Grzegorz Alzak (KWP zs. w Radomiu), a brąz Jarosław Szymanek (KWP w Lublinie). Wśród policjantów powyżej 45 lat najlepszy okazał się Waldemar Majewski (KWP w Poznaniu), drugi był Andrzej Juszczak (KWP we Wrocławiu), a trzeci Stanisław Gogojewicz (KWP w Poznaniu). Wśród pracowników Policji złoto zdobył Zbigniew Sajkiewicz (KGP), srebro Krzysztof Witczak (KWP w Poznaniu), a brąz niżej podpisany, który za namową współuczestników policyjnego maratonu wystartował też w XXXVIII Mistrzostwach Polski Dziennikarzy w Pływaniu, również zdobywając brązowy medal.

Oba biegi odbywały się w ramach Międzynarodowego Maratonu Pływackiego „Wpław przez Kiekrz”. Rozegrano także Mistrzostwa Wielkopolski Ratowników WOPR, maraton z cyklu Grand Prix Wielkopolski, wyścigi dla dzieci (na 50 i 100 m) oraz bieg masowy na 1500 m. W najbardziej prestiżowym wyścigu głównym na 7 km wystartowało tylko kilka osób, wśród nich policjant Ryszard Samelak, który ze względu na wiek (do biegu głównego dopuszczani są zawodnicy do 40. roku życia) płynął poza konkurencją. Dystans pokonał w dobrej formie i przypłynął szósty do mety.

Paweł Ostaszewski
zdj. autor

Po raz dziesiąty

W ostatnią sobotę czerwca w Środzie Wielkopolskiej odbyły się zawody „ludzi z żelaza”. W tym samym czasie na Jeziorze Średzkim i w jego okolicach rozgrywane były Otwarte Mistrzostwa Polski Weteranów w Triathlonie. Na starcie X Otwartego Międzynarodowego Triathlonu Policyjnego stanęło 30 osób reprezentujących Policję, także z zagranicy i inne służby. W policyjnych mistrzostwach wzięło udział także siedem osób niezwiązanych z formacjami mundurowymi. Zawodnicy mieli do pokonania 750 m w jeziorze, 20 km na rowerze i na koniec 5 km biegu.

W klasyfikacji służb mundurowych zwyciężył Marek Kuryj z 3. Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych z czasem 1.05.07, który wyprzedził Tomasza Szczyrbę z KWP w Poznaniu (1.06.19) i Tarasa Morosa z milicji ukraińskiej (1.08.04). Wśród pań najlepsza była Ewa Bugdoł ze Straży Miejskiej w Gliwicach (1.07.50). Drugie miejsce zajęła Katarzyna Straszewska z KP w Luboniu (1.15.08), a trzecie Aleksandra Saraceń z KRP Warszawa VII (1.26.55).

Imprezie zorganizowanej przez NSZZP w Środzie Wielkopolskiej towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych kibiców. Był plac zabaw, pokaz bezpiecznej jazdy samochodem, konkurs, w którym główną nagrodą był kurs prawa jazdy, a także jazda na pływającym „bananie” ciągniętym przez motorówkę.

P. Ost.
zdj. KPP w Środzie Wielkopolskiej

strongPOLICEman

Strongman polskiej Policji – o ten tytuł kilkudziesięciu funkcjonariuszy z całego kraju walczyło 27 czerwca na rynku w Kłobucku.
Rywalizacja obejmowała pięć konkurencji:

spacer farmera – zawodnik przez 1,5 minuty niósł dwie stukilogramowe walizki na jak najdalszą odległość;
waga płaczu bokiem – zawodnik musiał w wyprostowanych ramionach trzymać dziesięciokilogramowe ciężarki na wysokości twarzy, liczył się oczywiście czas;

spacer buszmena – przeniesienie na barkach specjalnej konstrukcji o wadze 240 kg na czas na odcinku 20 m;
wyciskanie na barki stojąc – jak najwięcej powtórzeń sztangą o wadze 100 kg w ciągu 1,5 min;

martwy ciąg – podniesienie jak najwięcej razy do wyprostu sztangi 200 kg także przez 1,5 minuty.
Zawody zorganizowane przez Zarząd Terenowy NSZZP, przy udziale komendanta powiatowego z Kłobucka, pod honorowym patronatem śląskiego komendanta wojewódzkiego, odbyły się po raz pierwszy. Impreza była częścią obchodów Dni Kłobucka. Za rok planowana jest druga edycja konkursu policyjnych siłaczy, a zawodnicy zmierzą się także z przeciąganiem radiowozu marki Fiat Ducato.

Najsilniejszym policjantem okazał się Grzegorz Kurowski z KWP w Krakowie. Drugie miejsce zajął Dawid Engert z KWP w Gdańsku, a trzecie Janusz Kiszka z KMP w Przemyślu.