Baza szkoleniowa łatwo dostępna dla policjantów i pozwalająca na ćwiczenie różnych scenariuszy interwencji przyczyni się znacząco do podniesienia efektywności działań w realnych warunkach. Zapewni podniesienie poziomu szkolenia z wykorzystaniem nowoczesnych technik i dostępnych aktualnie technologii. Zastosowanie symulatorów sprzętu będącego w dyspozycji Policji, w połączeniu ze wspomaganiem szkolenia technikami sztucznej inteligencji, pozwoli na ćwiczenie nietypowych i trudnych do przewidzenia sytuacji, nabieranie prawidłowych nawyków, powtarzalności sekwencji ćwiczeń i w efekcie – utrwalania pamięci mięśniowej. Taka baza powstaje dla KWP w Szczecinie.
Cele projektu
Najważniejszym celem projektu są: opracowanie modelu i wykonanie makiety radiowozu na rzeczywistym nadwoziu pojazdu KIA z typowym dla niego wyposażeniem, umieszczenie go na platformie ruchu i odzwierciedlenie jego dynamiki. Kolejny cel to zaprojektowanie i wykonanie dookólnych ekranów z systemem projekcji obrazu, pozwalających na bezpieczne, bezrykoszetowe prowadzenie strzelania amunicją ćwiczebną i strzelania laserem, ponadto opracowanie i zastosowanie pomiaru parametrów biofizycznych pozwalających na określanie stanu psychofizycznego funkcjonariuszy. Istotnym elementem, o którym nie można nie wspomnieć, jest też symulowane ćwiczenie z paralizatorem Taser TX-2. Będzie ono umożliwiało m.in. oddziaływanie na ćwiczącego systemem generowania bodźców bólowych w interwencji z użyciem symulatora paralizatora i symulatora broni palnej. Budynek Centrum Szkolenia Policji w Szczecinie został już wybudowany, obecnie trwa jego wyposażanie w elementy techniczne.
Jeszcze więcej możliwości
Kubatura i pomieszczenia budynku pozwalają na dalsze rozszerzanie funkcjonalności centrum szkolenia, dlatego w 2022 r. nastąpiła rozbudowa projektu. Umożliwiło to realizację technik szkolenia pododdziałów kontrterrorystycznych – wchodzenie do pomieszczeń i walkę w nich, ćwiczenie technik wejścia do obiektów, szturmowanie ich przez okna, wejścia po linach, symulowanie pułapek wybuchowych. Obecne są też elementy szkolenia z udzielania pierwszej pomocy (KPP) i medycyny ratunkowej pola walki (TC3). Wykorzystano ponownie system sprzężenia zwrotnego symulacji SGBB, co oznacza, że szkolony również może być trafiony, raniony czy wyeliminowany, a skutki obrażeń odczuje na własnej skórze – oczywiście w złagodzonej formie. Kolejną z projektowanych możliwości jest wyposażenie centrum w system szkolno-treningowy „Pojedynek” będący wirtualną strzelnicą, umożliwiającą realizację szkolenia bezstrzałowego. Innym rozszerzeniem funkcjonalności centrum jest umiejscowienie, również na platformie ruchu, symulatora szybkiej łodzi patrolowej. Kolejnym proponowanym uzupełnieniem jest symulator stanowiska operatora dronów, który pozwoli na ćwiczenie obsługi statku bezzałogowego we współpracy z patrolami w akcjach poszukiwawczych, pościgach czy kontroli ruchu drogowego z pomiarem prędkości włącznie.
Realizacja
Centrum Szkolenia Policji w Szczecinie powstaje dzięki projektowi współfinansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu nr 10/2019 na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Projekt „Symulator dynamicznego wykorzystania pojazdów służbowych – POLSYM” prowadziło konsorcjum Spółki AUTOCOMP Management ze Szczecina i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Harmonogram realizacji projektu został rozpisany na sześć etapów. Obecnie prace są finalizowane. Centrum Szkolenia Policji w Szczecinie skupia w sobie opracowanie i wykonanie zupełnie nowych konstrukcji, modeli, programów i technik, umożliwiających realizację założonych wymagań i celów. Po uruchomieniu tej nowoczesnej bazy szkoleniowej zachodniopomorska policja będzie mogła organizować szkolenia policjantów sprawniej i przy niższym nakładzie finansowym. Symulator nie zastąpi całkowicie rzeczywistego treningu, ale znacznie go usprawni i przyspieszy przejście do bardziej zaawansowanych etapów szkolenia z użyciem realnego sprzętu i broni.
Ewa Maślana, Krzysztof Chrzanowski
ilustr. KWP w Szczecinie