Z czasów napoleońskich wywodzi się dualizm funkcji policyjnych, który jest cechą charakterystyczną systemu ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego w Republice.
Policja państwowa (La Police Nationale) i żandarmeria (La Gendarmerie) wykonują te same zadania i współpracują ze sobą, choć podlegają dwóm ministerstwom: spraw wewnętrznych i obrony.
POLICJA CZY ŻANDARMERIA
Obie siły porządkowe różni kompetencja terytorialna - policja działa przeważnie w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, żandarmeria zaś przydzielona jest do małych miasteczek i terenów wiejskich. Ponadto w stu departamentach są jednostki policji municypalnej, które podlegają merowi. Zajmują się one utrzymywaniem porządku publicznego oraz lokalnym ruchem drogowym.
Ponieważ rekrutacja do obu służb jest oddzielna, nie ma możliwości przejścia z policji do żandarmerii i odwrotnie. Chętnych do pracy w policji, inaczej niż w Polsce, nie brakuje - pensja na początek to około 1500 euro. By ubiegać się o przyjęcie w szeregi policji, trzeba być obywatelem Republiki Francuskiej. (...)
PŁONĄCE PRZEDMIEŚCIA
Pod koniec października 2005 r. na paryskich przedmieściach, zamieszkanych przez imigrantów z krajów muzułmańskich, wybuchły największe od 1968 r. zamieszki. Ich bezpośrednią przyczyną była przypadkowa śmierć dwóch chłopaków, którzy zginęli porażeni prądem w stacji transformatorowej (schronili się tam, uciekając przed policją). W odwecie grupy nastolatków zaczęły podpalać auta i demolować budynki. Rozruchy, które ogarnęły cały kraj, udało się opano-wać dopiero po trzech tygodniach ulicznych walk. Policyjny bilans zamieszek to prawie 9000 spalonych samochodów i około 200 zniszczonych budynków. Przesłuchano blisko 5000 osób, a 400 skazano na kary więzienia. (...)
ALEKSANDRA WICIK
zdjęcia magazynu francuskiego MSW "Civique"
Czy wiesz, że |
Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.