Człowiek na wózku inwalidzkim

Jak powinien zachować się policjant w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi – poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, niesłyszącymi oraz niewidomymi?

W ramach prowadzonej przez policję śląską kampanii społecznej „Pełnosprawne bezpieczeństwo” KWP w Katowicach wydała poradnik „Policja bez barier”. Pokazano w nim, jak powinien oraz jak nie powinien zachować się policjant w kontaktach z osobą niepełnosprawną.
Kampania „Pełnosprawne bezpieczeństwo” jest jednym z elementów rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Chociaż poradnik przeznaczony jest dla funkcjonariuszy garnizonu śląskiego, to zawarte w nim informacje przydadzą się wszystkim policjantom.

tekst i zdjęcia – Wydział Prewencji KWP w Katowicach
opracowanie: asp. Marzena Zagdan
Sekcja Psychologów KWP w Katowicach
PS. Redakcja „Policji 997” dziękuje Wydziałowi Prewencji KWP w Katowicach za udostępnienie materiałów.

 • Traktuj osobę niepełnosprawną w sposób naturalny. Jeśli masz w zwyczaju wymienić uścisk dłoni na przywitanie, nie rezygnuj z tego. Przez podanie dłoni na przywitanie okazujesz szacunek osobie niepełnosprawnej.
  Traktuj osobę niepełnosprawną w sposób naturalny. Jeśli masz w zwyczaju wymienić uścisk dłoni na przywitanie, nie rezygnuj z tego. Przez podanie dłoni na przywitanie okazujesz szacunek osobie niepełnosprawnej.
 • Jeżeli masz wątpliwość, w jaki sposób najlepiej pomożesz osobie niepełnosprawnej, zapytaj ją, czego od ciebie oczekuje. Upewnij się, że na drodze do biurka, półek i drzwi nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiłyby przejazd osobie niepełnosprawnej.
  Jeżeli masz wątpliwość, w jaki sposób najlepiej pomożesz osobie niepełnosprawnej, zapytaj ją, czego od ciebie oczekuje. Upewnij się, że na drodze do biurka, półek i drzwi nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiłyby przejazd osobie niepełnosprawnej.
 • Zapewnisz najlepszy komfort rozmowy, jeśli usiądziesz na wysokości rozmówcy. Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą.
  Zapewnisz najlepszy komfort rozmowy, jeśli usiądziesz na wysokości rozmówcy. Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą.
 • Pamiętaj, że osoba korzystająca z wózka nie może wszędzie dosięgnąć. Staraj się w miarę możliwości stworzyć warunki najbardziej dogodne do współpracy. Umieść potrzebne przedmioty w zasięgu rąk osoby niepełnosprawnej.
  Pamiętaj, że osoba korzystająca z wózka nie może wszędzie dosięgnąć. Staraj się w miarę możliwości stworzyć warunki najbardziej dogodne do współpracy. Umieść potrzebne przedmioty w zasięgu rąk osoby niepełnosprawnej.
 • Pamiętaj, wózek stanowi część przestrzeni osobistej osoby niepełnosprawnej – nie możesz więc nim dysponować według własnego uznania, np. nie wieszaj kurtki czy torby. Nie opieraj się na wózku inwalidzkim. Nie przesuwaj osoby z wózkiem bez pytania jej o zg
  Pamiętaj, wózek stanowi część przestrzeni osobistej osoby niepełnosprawnej – nie możesz więc nim dysponować według własnego uznania, np. nie wieszaj kurtki czy torby. Nie opieraj się na wózku inwalidzkim. Nie przesuwaj osoby z wózkiem bez pytania jej o zg
 • Rozmawiając z osobą korzystającą z wózka, pamiętaj, że stojąc przed nią zbyt blisko, wymuszasz, by patrząc na ciebie, utrzymywała głowę w niewygodnej pozycji. Stań w niewielkiej odległości, a będziesz lepiej widoczny dla swojego rozmówcy.
  Rozmawiając z osobą korzystającą z wózka, pamiętaj, że stojąc przed nią zbyt blisko, wymuszasz, by patrząc na ciebie, utrzymywała głowę w niewygodnej pozycji. Stań w niewielkiej odległości, a będziesz lepiej widoczny dla swojego rozmówcy.
 • Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób pomóc przy transporcie osoby na wózku inwalidzkim, po prostu o to zapytaj. Nie unikaj słów: pójść, chodzić. Osoby poruszające się na wózku używają ich w sposób naturalny.
  Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób pomóc przy transporcie osoby na wózku inwalidzkim, po prostu o to zapytaj. Nie unikaj słów: pójść, chodzić. Osoby poruszające się na wózku używają ich w sposób naturalny.
A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)