Informacje

Z misją na Ukrainę (nr 116/11.2014)

Od 8 do 10 października pełnomocnik KGP ds. ochrony praw człowieka mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz przeprowadził w Kijowie i we Lwowie cykl spotkań o ochronie praw człowieka z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Milicji oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Zdaniem pełnomocnika sytuacja na Ukrainie jest wciąż niepewna, lecz na dyskusje i wymianę doświadczeń o ochronie praw człowieka i o walce z przestępstwami z nienawiści nigdy nie jest za wcześnie. Dlatego w ramach pilotażowego projektu finansowanego przez UE pn. Umacnianie zarządzania migracją i współpraca w dziedzinie readmisji w Europie Wschodniej (MIGRECO) przeprowadził misję studyjno--edukacyjną na zaproszenie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

W Kijowie, w urzędach i na ulicach, w środkach komunikacji publicznej słychać w rozmowach ludzi dużą niepewność o ich przyszłe losy. Refleksję budzą liczne wieńce, krzyże, znicze i zdjęcia ludzi poległych na Majdanie. Częstym i szokującym widokiem są liczne „pamiątki turystyczne” z negatywnym wizerunkiem Prezydenta Rosji. Pokazuje to, jak daleko zaszła sytuacja i jak trudno będzie odbudować relacje międzyludzkie.

– To naprawdę „dobry” czas, by rozmawiać o prawach człowieka i polskich doświadczeniach w walce z tzw. przestępstwami z nienawiści na Ukrainie i korzystać z zaproszeń administracji lub organizacji pozarządowych – uważa mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz.

Dlatego odbył kilka spotkań roboczych, które pokazały przede wszystkim ogromne zainteresowanie mieszkańców Ukrainy polską drogą do osiągnięć i sukcesów. Głównym celem spotkań było nie tylko zaprezentowanie dorobku polskiej Policji w zakresie ochrony praw człowieka, ale przede wszystkim wskazanie, że bez współpracy ze społeczeństwem obywatelskim – organizacjami pozarządowymi, nie byłoby tego sukcesu.

Podczas wielu dyskusji Krzysztof Łaszkiewicz dowodził, że krytykę społeczną należy umiejętnie przekuwać w pomysły i czynić z tego kapitał oraz wyzwanie. A trzeba pamiętać, że zaufanie do Milicji Ukrainy wynosi zaledwie kilka procent. Dlatego też podczas spotkań pełnomocnik KGP opowiadał o wszystkim, co stało się niekwestionowanym sukcesem i jednocześnie alternatywną drogą w budowie systemu ochrony praw człowieka w polskiej Policji. Mówił o sukcesach koordynowanej sieci pełnomocników ds. ochrony praw człowieka, o prowadzonym przez mł. insp. Włodzimierza Sokołowskiego Systemie Wczesnej Interwencji, a także o znaku rozpoznawczym Policji – programie „Profilaktyka a Ty”, projekcie zarządzanym przez insp. Grzegorza Jacha. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak nowa inicjatywa KGP, której mecenasem jest Rzecznik Praw Obywatelskich, czyli Policyjna Platforma Przeciw Nienawiści. Jej inauguracyjne posiedzenie odbyło się w lutym tego roku. Dużo pytań wiązało się z kampanią MSW „Say it. To fight it” (walczę, nie milczę).

mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz
zdj. Elena Kulyk IOM

Zobacz także:
Przeciw nienawiści (nr 116/11.2014)

 
A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 5/5 (1)

Data publikacji 28.11.2014

Nasze galerie

  ... do wodowania

  ?

  OD POMYSŁU…

  ?

  Ogień na ogień 2019

  ?

  „Czerwony Bór 2019”

  ?

  Warszawa z Policyjnego Mi-8

  ?

  Wiadomości z policja.pl