Data 26 lutego 1925 roku jest szczególna – wtedy to bowiem zapadła decyzja o utworzeniu pierwszego w historii Polski oddziału policji kobiecej. Od tamtej chwili minęło już 95 lat. Jak zmieniły się policjantki i ich służba? Na to pytanie będziemy starali się odpowiedzieć na naszych łamach przez cały obecny rok.

+

– Mundur jest częścią mnie – mówi jedna z bohaterek filmu dokumentalnego „Siła kobiet”, zrealizowanego przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP, którego premiera odbyła się podczas gali inaugurującej 95. rocznicę powołania policji kobiecej. Osiem bohaterek z różnym stażem służby, różnym stopniem i z różnych pionów opowiada o swojej służbie. I o tym, że kobiety też są silne.

+

Policjanci podczas wykonywanych obowiązków często współpracują z funkcjonariuszami innych służb, a od niedawna także z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju. Podnoszeniu efektywności wspólnych działań pomagają wspólne ćwiczenia.

+

W tym roku XI Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja zaplanowano na 11–13 lutego. W rozgrywkach wzięło udział ponad 60 drużyn z Polski i z zagranicy. Do zdobycia było trofeum najcenniejsze, czyli Puchar Komendanta Głównego Policji, zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn. Celem nadrzędnym zawodów było jednak kultywowanie pamięci o bohaterskim policjancie z Komendy Stołecznej Policji.

+