Ozdoby nie do munduru

Czy umundurowani policjanci mogą nosić bransolety, pierścienie, wisiory, kolczyki? Albo zakładać okulary w jaskrawych oprawkach lub zegarki na paskach w krzykliwych kolorach?

–Policjanci, zarówno panie, jak i panowie, powinni ograniczyć noszenie biżuterii do niezbędne go minimum, a już w żadnym wypadku nie mogą przypinać jakichkolwiek ozdób lub cywilnych emblematów do munduru – mówi insp. Grzegorz Jach, pełnomocnik komendanta głównego ds. promocji Policji.

ZEGAREK NA PASKU LUB NA BRANSOLECIE

Umundurowany policjant może nosić zegarek zarówno na pasku, jak i na bransolecie. Pasek, skórzany lub skóropodobny, powinien być w kolorze czarnym. Wykluczone są paski beżowe, brązowe, wiśniowe, nie mówiąc już o kolorach jaskrawych, np. czerwonych, różowych, żółtych! Jeśli zegarek ma bransoletę, to powinna ona być w kolorze metalu – białego lub żółtego.

OBRĄCZKA, PIERŚCIONEK, ŁAŃCUSZEK

– W tradycyjnej formie nosimy obrączki – mówi insp. Grzegorz Jach. – Policyjny savoir vivre dopuszcza noszenie pierścionka, sygnetu, np. rodowego. – Ich liczba powinna być jednak ograniczona do minimum. Zarówno paniom, jak i panom zabrania się noszenia do munduru bransoletek. A także rzemyków lub plecionek okręconych na nadgarstkach.

Biżuteria założona na szyję musi się znajdować pod zapiętą koszulą, oczywiście z krawatem.

– Do umundurowania noszonego przez policjantów w lecie: koszule, bluzy, t shirty, nie należy jednak nosić ozdób zawieszonych na grubych łańcuchach bądź kolorowych tasiemkach – dodaje insp. Jach. – Dopuszczalny jest delikatny łańcuszek z zawieszką, w kolorach srebra lub złota.

KOLCZYKI, KLIPSY

Policjantki mogą nosić delikatne, w stonowanych kolorach, kolczyki i klipsy. Niedopuszczalne są kolczyki i klipsy o dużych rozmiarach (koła, wisiory).

Absolutnie wykluczone jest noszenie kolczyków przez umundurowanych policjantów.

TIPSY WYKLUCZONE

Dłonie policjanta powinny być czyste, zadbane. Paznokcie krótko obcięte. Wskazane jest, aby panie policjantki unikały malowania ich jaskrawymi lakierami, dopuszczane są jasne i delikatne kolory. Nie przyklejamy tipsów, a już w żadnym wypadku z brokatem i naklejkami!

Okulary
Oprawki okularów powinny mieć stonowane kolory. Wykluczone są jaskrawe, np. czerwone, różowe, żółte.

not. Grażyna Bartuszek
zdj. Andrzej Mitura i archiwum (1)
konsultacja insp. Grzegorz Jach

A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom
Ocena: 0/5 (0)