Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Gromnik znów wszystkich rozgromił

W jubileuszowym turnieju dla klas policyjnych, organizowanym od dekady w Szkole Policji w Pile, zwyciężył Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku. To jego trzecie zwycięstwo w tych zawodach.

W 2009 r. w lipcowym numerze relacjonowaliśmy pierwszy turniej klas policyjnych: ich zwycięzcą był Gromnik, a po dziesięciu latach uczniowie tej szkoły znów stanęli na pierwszym miejscu podium. Byli też pierwsi w 2014 r. W skład tegorocznej nagrodzonej drużyny weszli: Roksana Walica, Szymon Baran, Bartosz Miłkowski i Jakub Wójcik, a przygotował ich do zawodów Marek Dziuban, który dziesięć lat temu, w pierwszej edycji turnieju, poprowadził ówczesną drużynę z Gromnika do zwycięstwa.

Drugie miejsce wywalczyła drużyna Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, w składzie: Alicja Nowicka, Szymon Szkil, Dawid Wiśniewski, Maciej Zierke (kierownik reprezentacji: Arkadiusz Herman). Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie: Zuzanna Kaczmarek, Filip Papież, Marcin Podemski i Mateusz Kmieciak (kierownik: Arleta Krygiel-Rybczyńska).

NAGRODZENI

W tym roku turniej trwał od 16 do 17 kwietnia, a o miano najlepszej „Klasy Policyjnej Roku 2018” rywalizowało 25 reprezentacji ze szkół z całego kraju, w których prowadzone są klasy o profilu policyjnym. Do udziału w X finale po eliminacjach zakwalifikowali się uczniowie z: Benic, Białobrzegów, Białego Boru, Czarnkowa, Częstochowy, Gdańska, Gościna, Gromnika, Jarocina, Kościerzyny, Lubomierza, Łodzi, Malborka, Marcinkowic, Niepołomic, Płońska, Poznania, Prószkowa, Radomia, Radoryża Smolanego, Słupska, Torunia, Wyszkowa, Wojsławic i Żor. Łącznie w turnieju wzięło udział 100 uczestników z kierownikami drużyn. Zadania, z którymi się mierzyli, to udzielanie pierwszej pomocy, strzelanie, tor przeszkód i sprawdzian wiedzy o Policji.

Poza trzema miejscami na podium wręczono też nagrody w klasyfikacjach indywidualnych i zespołowych. I tak w drużynowej konkurencji umiejętności strzeleckich pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Zespołu Szkół w Częstochowie, a w udzielaniu pierwszej pomocy najlepsza była dwuosobowa reprezentacja III LO w Żorach.

W klasyfikacji indywidualnej w teście sprawności fizycznej pierwsze miejsce (czas 1:00:42) wywalczył Eryk Kramek z XI LO w Radomiu, a w sprawdzianie wiedzy o Policji najlepsza okazała się Katarzyna Kalwarczyk z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu.

SPEKTAKL I MIASTECZKO

W tym roku turniej klas policyjnych został objęty honorowym patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. W skład komitetu honorowego zawodów weszli zaś komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, prezes Wielkopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Polska Witold Drzażdżyński i przewodniczący szkolnego zarządu NSZZP mł. asp. Przemysław Zublewicz. Tegoroczna edycja została też wpisana do rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Wieczorem, 16 kwietnia, w ramach jubileuszu turnieju i obchodów 100-lecia powstania policji, w Regionalnym Centrum Kultury w Pile pokazano spektakl „Służba” w wykonaniu aktorów Amatorskiej Sceny Policyjnej „Na Posterunku”, a krótki koncert zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Następnego dnia turniejowi towarzyszyło miasteczko policyjne na pl. Staszica. Na uroczyste zakończenie turnieju przygotowano niespodziankę – zaproszono członków zwycięskiej reprezentacji z Gromnika sprzed dziesięciu lat: Kornelię Świerczek, Elżbietę Pytel (dzisiaj Chamielec) i Grzegorza Hyziaka. Pani Kornelia jest absolwentką WSPol. i pracuje w MSZ, a pani Elżbieta i pan Grzegorz są policjantami (ona w KPP w Bochni, a on w KPP w Gorlicach). Zresztą absolwenci Zespołu Szkół z Gromnika świetnie sobie radzą: jak dotąd prawie 20 z nich studiowało lub studiuje w WSPol., a uczniowie tej szkoły trzy razy zdobyli tytuł Klasy Policyjnej Roku na turniejach w SP w Pile: w 2009, 2014 i w 2018. Gratulujemy!