Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Policjanci na medal

Reprezentacja polskich policjantów na 12. Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Adelajdzie zdobyła kilkadziesiąt medali. Zajęła 7. miejsce w ogólnej klasyfikacji.
Nasza ekipa liczyła 13 osób, w tym gościnnie dwoje funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Wśród 79 dyscyplin, oprócz typowo sportowych, znalazły się także i "zawodowe" konkurencje, jak biatlon policyjny i bieg po schodach. W tej ostatniej mamy nieoficjalny rekord świata. Mł. asp. Janusz Miketa - instruktor SPPP w Częstochowie - wbiegł na 30. piętro w zaledwie 2 minuty 44 sekundy! Na poprzednich igrzyskach w Kanadzie pokonał 32 piętra w czasie 2 minuty 56 sekund!

Biatlon policyjny to kombinacja biegu i strzelania z broni krótkiej do tarczy sylwetkowej (3 razy po 1 mili, 2 razy po 12 strzałów). Zdobywca złotego medalu w tej konkurencji (w sztafecie mieszanej z kom. Agatą Drozdowicz) Tomasz Kubicki na 24 strzały miał 20 trafionych, a trzeba pamiętać, że strzela się po ogromnym wysiłku fizycznym.

- Zdobyliśmy 25 medali, a było nas tylko 13 osób - komentowali tuż po 30-godzinnej podróży powrotnej z trzema przesiadkami. - Hiszpanów było 700, a Australijczyków około 2 tysięcy.

Po służbie

- Trzeba podkreślić, że wszyscy polscy zawodnicy to głównie policjanci i w pierwszej kolejności skupiają się na pracy policyjnej - mówi kapitan drużyny nadkom. Tomasz Kubicki. - W wielu ekipach reprezentanci są funkcjonariuszami tylko z nazwy. Praktycznie nie pracują w zawodzie, są przede wszystkim sportowcami i większość czasu poświęcają na treningi.
Nasi zawodnicy trenują w wolnym czasie, często kosztem własnych rodzin. Ale to jest przecież ich prawdziwa pasja.

Jedna z zawodniczek, Aneta Zdziebło, mimo poważnego urazu podczas treningu, zdecydowała się na udział w zawodach i zdobyła srebrny medal w kolarskim sprincie. Niestety, kontuzja wyeliminowała ją ze startu w innych konkurencjach.

- Chylę czoła przed jej determinacją - mówi z podziwem Tomasz Kubicki.
Organizacją wyjazdu i znalezieniem sponsorów zajął się Zarząd Główny NSZZP. Część pieniędzy przekazał także komendant główny Policji.
Po powrocie mistrzów przyjął pierwszy zastępca komendanta głównego Policji insp. Stanisław Gutowski. Były gratulacje i podziękowania za godne reprezentowanie polskiej Policji poza granicami kraju.

Wszyscy uczestnicy otrzymali również Honorową Odznakę Związków Zawodowych,  czekał na nich uroczysty obiad.

Co dwa lata

Igrzyska odbywały się w dniach 16-25 marca w Adelajdzie w Australii. Brało w nich udział około 10 tys. reprezentantów policji, straży pożarnych i straży granicznych 70 krajów świata.

Służby mundurowe rywalizują ze sobą co dwa lata. Pierwsze igrzyska odbyły się w 1985 roku w San Jose w USA. Polska drużyna policyjna startowała po raz drugi. W 2005 roku w Kanadzie wywalczyła 26 medali. Mistrzowie już myślą o starcie w kolejnych zawodach.

W polskiej ekipie są zdobywcy medali także w innych, niemundurowych zawodach - mistrzostwach Polski, Europy i świata. Sierżant Piotr Balcerzak był reprezentantem Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 r.

Anna Michejda
zdj. autorka, archiwum reprezentacji

nadkom. Maciej Wojciechowski - wykładowca Zakładu Wyszkolenia Specjalnego WSPol. w Szczytnie